Bezpieczna i skuteczna ewakuacja w 2019 r. zależy od solidnego planowania zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, wyznaczania dróg ewakuacyjnych, przeprowadzania szkoleń i stosowania nowoczesnych technologii.

Wspomniane aspekty mają zasadnicze znaczenie dla wszystkich budynków komercyjnych, które muszą być przygotowane nie tylko na możliwość wystąpienia pożaru, ale także na szereg nowszych potencjalnych zagrożeń, w tym terroryzmu, zamieszek lub ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tych obszarach planowanie ma kluczowe znaczenie, a dzisiejsze budynki muszą zapewniać większą elastyczność, aby gwarantować możliwie największe bezpieczeństwo osobom w nich przebywającym.

Nie ma wątpliwości, że potrzeba rygorystycznego planowania ewakuacji jest zwiększona w budynkach, w których występuje duże ryzyko ze względu na ich skomplikowaną konstrukcję. Przykładami budynków, w których proces ewakuacji może być utrudniony są: duże obiekty, o złożonym układzie (np. szpitale), w których znajduje się dużo osób nieznających dróg ewakuacyjnych ani procedur bezpieczeństwa (np. stadiony). Czasami mamy do czynienia z budynkami, które ze względu na swoją funkcję mogą być bardziej narażone na ryzyko np. ataków terrorystycznych.

W coraz bardziej złożonym środowisku miejskim, wprowadzane są nowe systemy ewakuacyjne w celu poprawy wzrokowego rozpoznawania dróg do wyjścia i zapewnienia większej elastyczności w kierowaniu osób przebywających w budynku. Technologia ewakuacji adaptacyjnej niesie ze sobą potencjał, umożliwiając ewakuację ludzi w najbezpieczniejszy sposób, w przypadku zagrożenia o zmiennym charakterze. System ewakuacji adaptacyjnej może przekierować osoby przebywające w budynku w bezpieczne miejsce poprzez dostosowanie opraw kierunkowych w zależności od pozycji zagrożenia. Aby wskazać, że dana trasa ewakuacyjna została zablokowana, wyświetli się czerwony znak „X”.

Podczas gdy zapotrzebowanie na takie technologie ewakuacyjne rośnie, w dalszym ciągu istnieją wyzwania, którym należy sprostać. Przemysł budowlany nadal musi podnosić świadomość w zakresie technologii adaptacyjnej wśród architektów, projektantów, straży pożarnej i konsultantów ds. bezpieczeństwa. Technologia adaptacyjna ma ogromny potencjał, aby zmienić sposób postrzegania ewakuacji w budynkach komercyjnych, ale konieczne jest, żeby eksperci nadal podnosili świadomość swoją i innych osób w tej kwestii, nie tylko po to, aby dostosować się do rozwoju sytuacji na rynku, ale także by edukować cały sektor budowlany.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eaton.pl. Aktualności dostępne są na kanale (@ETN_EMEA) komunikatora Twitter oraz na stronie firmy (Eaton) w serwisie LinkedIn.

Informacje o firmie Eaton

Sektor elektryczny Eaton jest globalnym liderem w dziedzinie dystrybucji zasilania i zabezpieczenia obwodów; zabezpieczenia zasilania zapasowego; regulacji i automatyki; oświetlenia i bezpieczeństwa; rozwiązań strukturalnych i sprzętu instalacyjnego; rozwiązań do pracy w surowych i niebezpiecznych warunkach; a także usług inżynieryjnych. Dzięki swojemu zestawowi globalnych rozwiązań Eaton jest w stanie sprostać najbardziej krytycznym wyzwaniom w zarządzaniu zasilaniem elektrycznym dnia dzisiejszego.

Eaton jest firmą zarządzającą energią z obrotem 21,6 mld USD w 2018 roku. Zapewniamy wydajne energetycznie rozwiązania, które pomagają naszym klientom zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo oraz zrównoważyć zużycie energii elektrycznej, hydraulicznej i mechanicznej. Eaton pragnie poprawiać jakość życia i dbać o środowisko poprzez technologie i usługi związane z dystrybucją energii. Eaton zatrudnia około 100 000 pracowników i sprzedaje produkty klientom w ponad 175 krajach. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.eaton.eu.

Kontakt dla czytelników: Eaton Electric Sp. z o.o., Biuro Warszawa, ul. Krakowiaków 34, 02-255 Warszawa, Poland. Tel: +48 22 320 5050, E-mail: pl-warszawa@eaton.com

Kontakt dla prasy: Kate Siwek, Publitek, Tel: +44 (0)1582 390980, Email: kate.siwek@publitek.com


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij