Firma W.P.I.P., generalny wykonawca inwestycji budowlanych, zdecydowała się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu siedziby przedsiębiorstwa – Smart Building Center w Jasinie.

Przed instalacją paneli zamontowano tam WISENE® Roof Monitoring w ramach przygotowania budynku. System ten pozwoli na sprawdzenie wpływu dodatkowego obciążenia stałego na konstrukcję, w szczególności czy jest on zgodny z koncepcją, założeniami i obliczeniami konstrukcyjnymi. WISENE® Roof Monitoring, ze względu na swoją wysoką precyzję i stabilność pomiarową, umożliwi wiarygodną realizację tego zadania. W szczególności zostanie sprawdzone i dokładnie określone ugięcie od obciążeń zmiennych po montażu instalacji fotowoltaicznej. Dane pomiarowe są wizualizowane w Building Management System firmy W.P.I.P.

Po instalacji paneli system WISENE® Roof Monitoring będzie dbał, aby ewentualne obciążenia wodą lub śniegiem nie spowodowały przeciążenia konstrukcji dachu. Jak powiedział nam Dariusz Stasik, Prezes Zarządu W.P.I.P., kluczowym czynnikiem wyboru tego systemu monitorowania dachu była precyzja laserowego pomiaru i stabilność systemu, wynikające ze stosowanej metody pomiaru, co jest wyróżnikiem WISENE® Roof Monitoring.

Problematyka fotowoltaiki na dachu jest bardzo ciekawa, ale i trudna z powodu występowania dodatkowego, znacznego obciążenia konstrukcji przez instalowane urządzenia. Zabudowa powierzchni dachu może również zatrzymywać śnieg i wodę, co może spowodować zmiany w rozkładzie obciążeń zmiennych oraz znacząco utrudnić ewentualne działania prewencyjne (np. odśnieżanie). W takich przypadkach monitorowanie dachu staje się bezcennym narzędziem zarządzania zmianami obciążeń, zarówno zmiennych, jak i stałych. Aby mieć realne i solidne podstawy do podejmowania decyzji związanych z zarządzeniem obciążeniami dachu, konieczne są jednak bardzo dokładne i stabilne wyniki pomiarów ukazujące realny, a nie szacunkowy stan wytężenia monitorowanych elementów konstrukcji!


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij