Przyszedł czas na podsumowanie największych w Polsce i najdynamiczniej rozwijających się w Europie Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2018, które miały miejsce w Poznaniu.

BUDMA 2018 w liczbach:

 • blisko 1000 wystawców (blok targów BUDMA, KOMINKI, INTERMASZ, INFRATEC)
 • ponad 150 zgłoszonych nowości produktowych
 • 20 zgłoszonych rynkowych premier w ramach Klubu Premier BUDMA
 • 42 Złote Medale MTP (rozkład dla bloku targów: 35 BUDMA, 5 Kominki, 2 Intermasz)
 • Około 100 konferencji, prezentacji, szkoleń i wydarzeń towarzyszących targom BUDMA
 • 2700 informacji prasowych, telewizyjnych, w serwisach internetowych czy także forach tematycznych (od 01.09 do 05.02)
 • 46 000 targowych gości w ciągu 4 intensywnie budowlanych dni.


II Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury

Nowe przepisy, założenia programu „Krajowego Zasobu Nieruchomości”, konkurencyjność polskich firm budowlanych na rynkach zagranicznych – to tylko niektóre z tematów, jakie zostały poruszone podczas II Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury oraz Dni Inżyniera Budownictwa, które zapewniło ogromną dawkę wiedzy podczas targów BUDMA.
Podczas Forum poruszona została także tematyka jakości w przestrzeni publicznej w kontekście jej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Dyskusji poddana została również przyszłość branży budowlanej, podczas której zaproszeni goście starali się odpowiedzieć na pytanie czy automatyzacja produkcji i eksport są szansą na stały rozwój polskich firm? Wśród podejmowanych podczas Forum tematów nie zabrakło również rozmów o przyszłości kadry pracowniczej i fachowców, których zaczyna brakować na polskim rynku budownictwa.

Wybrane tematy, podjęte podczas Forum:

 • Konkurencyjność polskich firm budowlanych i producentów wyrobów budowlanych na rynkach eksportowych.
 • Przyszłość branży budowlanej – czy automatyzacja produkcji i eksport są szansą na stały rozwój polskich firm budowlanych?
 • Jakość przestrzeni publicznej.
 • Bim – cyfrowa rewolucja w budownictwieBudownictwo przemysłowe wczoraj, dzisiaj i jutro.
 • Kadra i firmy, a portfel zamówień. Jakich fachowców nam brakuje?
 • Kondycja i kierunki zmian w zakresie kształcenia zawodowego dla budownictwa.


Forum Gospodarcze Budownictwo i Architektury odbyło się pod patronatem i przy współpracy z:
Patronat honorowy: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Współorganizatorzy: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Izba Architektów RP, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
Partnerzy branżowi: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Techniki Budowlanej, Polski Klaster Eksporterów Budownictwa, Wschodni Klaster Budowlany, Związek Polskie Okna i Drzwi, Konfederacja Lewiatan, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polski Związek Firm Deweloperskich, Urząd Zamówień Publicznych, Związek Miast Polskich, Związek Zawodowy Budowlani, Fundacja Integracja, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.

IX Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy
Dachy strome, dachy metalowe, dachy płaskie oraz fasady – w takich konkurencjach, podczas targów BUDMA, podjęli rywalizację młodzi dekarze (w wieku maksymalnie 26 lat). Spośród startujących drużyn wyłoniona została reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy, które odbędą się na Łotwie jesienią 2018r. Partnerami wydarzenia były firmy: Braas, Blachy Pruszyński, Icopal, BudMat, Yetico, Blachotrapez, Balex Metal, Roben, Fakro, Soudal, Velux, Ruuki, B.Pro, Festool, Sorex.

Sztuka parkieciarstwa
To właśnie w Poznaniu odbyło się najważniejsze wydarzenie branży piarkieciarskiej roku 2018 – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Tym razem w rywalizacji, oprócz reprezentantów z Polski, udział wzięli zawodnicy z Białorusi, Czech, Niemiec oraz Ukrainy. Mistrz Polski oraz wicemistrz reprezentować będą polskich parkieciarzy podczas Mistrzostw Europy, które odbędą się w Mińsku. Dodatkowym atutem dla uczestników Mistrzostw było zaliczenie wykonanych w czasie zawodów prac do egzaminu na dyplom czeladnika lub mistrza w zawodzie parkieciarz.
W programie wydarzenia przewidziano również prezentacje i pokazy najnowszych produktów i technologii w parkieciarstwie, wykłady specjalistów i ekspertów, którzy zaprezentowali najświeższe trendy w designie, a także otwarte szkolenie dla rzeczoznawców.
Mistrzostwa zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy. Partnerami wydarzenia byli: Festool, Bochem, Bautec, Dr. Schutz, Eukula, HartzLack, Janser,  Mafell, Mat-Tar, Polski Związek Handlu i usług Branży Pokryć Podłogowych, Walczak.

Kielnia ze złota
Blisko 70 szkół zawodowych zgłosiło chęć udziału w jednym z nielicznych konkursów przeznaczonych dla uczniów szkół zawodowych o profilu budowlanym! XLVII edycja Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” dała możliwość zaprezentowania uczniom swoich umiejętności w takich kategoriach, jak m.in. murarz, malarz, posadzkarz, monter, czy dekarz. W Poznaniu zobaczyliśmy tych najlepszych, którzy reprezentowali swoje szkoły, zawody i walczyli nie tylko o prestiż, ale także o cenne nagrody rzeczowe i zwolnienie z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Organizatorem konkursu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej. Partnerami konkursu byli: Fakro, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego, Akademia Techniczna, PPG Deco, Bricoman, Giacomini, MPGN.

Prawidłowy montaż stolarki budowlanej - MONTERIADA
Podczas 3 edycji MONTERIADY na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA uczestnicy wydarzenia mieli okazję przekonać się na żywo, jak wygląda montaż produktów wiodących firm z branży stolarki budowlanej. W pokazach zostały wykorzystane najnowocześniejsze narzędzia, akcesoria i systemy montażowe. W tym roku nowością był pokaz montażu rolet zewnętrznych wraz ze sterowaniem oraz regulacją okuć. Na osoby, które odwiedziły stoisko MONTERIADY 2018 czekali też eksperci firm, którzy w przystępny sposób wyjaśniali wszelkie kwestie techniczne i opowiadali o produktach. Proces instalacji można było nie tylko oglądać, lecz także przeprowadzić go samodzielnie – w ramach konkursu dla najszybszych „monterów” spośród publiczności przygotowano specjalne nagrody. Zaplanowano również konferencję prasową oraz wizytę uczniów klas patronackich „DOBRY MONTAŻ” z dwóch szkół branżowych.
Partnerami MONTERIADY 2018 były firmy: AIB, Aluplast, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt -met, Lahti Pro, Porta KMI Poland , Somfy, Soudal, Stanley Black&Decker, VORNE.

Powrót Legendy – INTERMASZ na BUDMIE!

Największa w Polsce ekspozycja maszyn, pojazdów i sprzętu budowlanego, po kilkuletniej przerwie, ponownie odbyła się wraz z najważniejszym spotkaniem branży budowlanej w Polsce! Konsolidacja obu wydarzeń pozwoliła na kompleksowe zaprezentowanie tego, co branża budowlana ma najlepszego, włączając w to innowacyjne i zaawansowane technologicznie maszyny budowlane. Nawet te mniejsze, indywidualne inwestycje posiłkują się sprzętem, dzięki któremu znacznie oszczędzamy czas przygotowania choćby wykopów pod fundamenty, czy wylewania betonu. Obecnie proponowany sprzęt budowlany oferuje coś jeszcze – wygodę działania, bezpieczeństwo operatorów i niższe koszty eksploatacyjne dzięki najnowszej technologii. Właśnie tego typu maszyny mieliśmy okazję zobaczyć, porównać i wybrać te, które najbardziej odpowiadać będą naszym wymaganiom.

Czas architekta
4 targowe dni wypełnione były wydarzeniami skierowanymi do architektów i projektantów, którzy podczas BUDMY znaleźć mogli nie tylko setki najnowszych i inspirujących produktów prezentowanych przez Wystawców, ale także spotkać światowej sławy architektów, wziąć udział w debatach czy także zobaczyć ponad 130 prac i realizacji biur i pracowni architektonicznych z całej Polski!

1m/ARCH
To właśnie 1m/ARCH (1 metr dla architekta), był po raz pierwszy podczas targów BUDMA, miejscem prezentacji dokonań i osiągnięć ponad 130 biur i pracowni architektonicznych. Specjalnie zaaranżowana przestrzeń antresoli pawilonu 3A była także miejscem spotkań i konsultacji z architektami, chętnie odwiedzanym nie tylko przez samych architektów, ale również inwestorów, którzy zainteresowani byli często niestandardowymi, interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Design 4 Senses
Unikatowe, nieszablonowe rozwiązania, niecodzienny design, perfekcyjna forma i faktura – każdego dnia w pracy poszukuje się materiałów, które wyniosą  projekty na wyższy poziom i spełnią, a nawet przekroczą oczekiwania klientów. To również dzięki topowym produktom i rozwiązaniom technologicznym, prace mają szansę wybić się spośród otaczającej nas architektury, zostać dostrzeżone i docenione zarówno przez środowisko architektów, ale przede wszystkim przez postronnego obserwatora.
To właśnie w strefie Design 4 Senses znaleźć można te produkty i rozwiązania, które spełnią najwyższe wymagania każdego projektu. Design 4 Senses zaprezentowało unikatowe, ekskluzywne propozycje produktowe takich marek jak m.in. Alusky, Fakro, Finishparkiet, Hörmann, czy Schody Marchewka.

Architektura tradycyjnie rysowana
To już 4. edycja konkursu Szkice Architektoniczne, w którym uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem polegającym na przygotowaniu odręcznego rysunku, prezentującego wpływ wybranych technologii i materiałów na jakość, wygląd oraz charakter architektury. Tym razem zadaniem studentów kierunków architektonicznych było przedstawienie „Człowieka w przestrzeni” za pomocą tradycyjnych technik, wykorzystując ołówek, rapidograf, pióro, marker lub kredkę.
Obowiązujący program zajęć na uczelniach wyższych odsuwa rysunek odręczny na dalszy plan, co sprawia, że młodzi architekci zatracają umiejętność posługiwania się techniką tradycyjną. Projekty architektoniczne najczęściej zaczynały się od wykonania szkicu, przelania na papier swoich emocji, wizji obiektu, dlatego poprzez konkurs staramy się promować tą nieco dziś zapomnianą umiejętność, wciąż istotną w naszym zawodzie. -mówi Ryszard Gruda, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. - Tegoroczny motyw przewodni konkursu "Człowiek w przestrzeni" daje uczestnikom praktycznie nieograniczone pole manewru do zaprezentowania możliwości swojej wyobraźni. – dodaje.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejną - 28. Edycję Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się 05-08.02.2018 r. w Poznaniu!


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij