Wywiad z Robertem Karczewskim, pełnomocnikiem zarządu Rex-Bud Budownictwo i prezesem Rex-Bud Properties

Grupa Rex-Bud obchodzi 25-lecie swojej działalności na rynku budowlanym. Z tej okazji redakcja „Budujemy Hale” zaprosiła Roberta Karczewskiego do rozmowy o historii firmy, jej rozwoju oraz najciekawszych realizacjach.

Firma Rex-Bud Budownictwo obchodzi dwudziestopięciolecie działalności na rynku budowlanym w Polsce. W tym czasie wybudowali Państwo ponad 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni różnego typu obiektów. Jak wyglądały pierwsze lata firmy, które zapoczątkowały drogę do takiego wyniku?

Pierwsze lata działalności przypadały w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Realia wykonawcze, dostępność na rynku nowoczesnych materiałów budowlanych czy programów do optymalizacji rozwiązań konstrukcyjnych były zupełnie inne niż teraz. W tamtych latach jedyną formą zdalnej komunikacji pozostawały telefon i fax, niejednokrotnie na papier termokurczliwy. My, jako mała rodzinna firma, postawiliśmy na początku swojej drogi na wykonawstwo posadzek betonowych oraz montaż hal systemowych. Chociaż w 2001 roku byliśmy największym w Polsce wykonawcą hal jednego z systemów dostępnych na rynku, niedługo potem, po zdobyciu doświadczeń wykonawczych i świadomi ograniczeń, jakie niesie ze sobą każdy z systemów, utworzyliśmy własne biuro konstrukcyjne odpowiadające za efektywne kosztowo i praktyczne rozwiązania techniczne konstrukcji i obudowy hali z uwzględnieniem obciążeń użytkowych oczekiwanych przez inwestorów. Od początku naszej działalności stawialiśmy na własne zasoby, posiadaliśmy własne brygady wykonawcze, z czasem biuro projektów konstrukcji i obudów czy RBT – zakład produkujący kształtowniki zimnogięte, blachy stalowe i wykonujący obróbki blacharskie. Z upływem lat staliśmy się firmą generalnego wykonawstwa, działającą w modelu „zaprojektuj i wybuduj”. Powołaliśmy również do życia spółkę nieruchomościową Rex-Bud Properties, która stała się deweloperem powierzchni magazynowej, logistycznej czy kurierskiej dla naszych najemców. Pomimo tego, że jesteśmy dużą organizacją przygotowaną do równoczesnej realizacji kilku budów i zatrudniającą sto kilkadziesiąt osób, podejmujemy konkretne decyzje w możliwie krótkim czasie. Nasza rodzinna firma to w 100% polski kapitał.

W jakim okresie nastąpił największy rozwój firmy? Co najbardziej na niego wpłynęło?

Największy rozwój firmy w kryteriach wielkości organizacji to czas pierwszych realizacji obiektów w systemie generalnego wykonawstwa (lata 2006-2008), w kryteriach ekonomicznych to lata 2016-2018 ze względu na ponad 80% wzrostu wartości sprzedaży usług budowlanych naszej spółki w tym okresie. Transformacja z firmy wykonawczej w firmę generalnego wykonawstwa i zapoczątkowanie formuły „zaprojektuj i wybuduj” pociągnęło za sobą wzrost zatrudnienia, rozbudowę zespołów nadzorujących i kierujących budowami, profesjonalne programy do zarządzania procesem budowlanym. Obecnie prowadzimy również działania uzupełniające proces budowlany, jak: przygotowanie koncepcji i projektów architektonicznych, ocena przydatności realizacyjnej danego terenu czy reprezentowanie inwestora na wszystkich etapach procedur administracyjnych w zakresie uzyskiwania pozwolenia na budowę czy użytkowanie.

Rex-Bud był generalnym wykonawcą różnego typu obiektów, zarówno przemysłowych i magazynowych, jak też np. logistycznych czy biurowych. Które z realizacji stanowiły dla Państwa największe wyzwanie?

Takim obiektem była z pewnością budowa hali transformatorów wielkiej mocy dla firmy ABB w Łodzi jako generalny wykonawca. Była to powierzchniowo mała hala, jednak wymagająca bardzo złożonych rozwiązań konstrukcyjnych. Nasz zespół projektowy wykonał projekt konstrukcji budynku pozwalający na pracę dwóch suwnic bramowych, każda o udźwigu 25 ton. Sama budowa wymagała bardzo dokładnej koordynacji prac budowlanych z uwagi na fakt, że przyległy zakład był w ruchu. Kolejną budową wymagającą inżynierskiego kunsztu była budowa hali silosów dla sproszkowanego gipsu dla firmy Lafarge w Gackach. Obiekt miał ponad 30 metrów wysokości, a zadaniem naszej firmy było zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji budynku współpracującej z technologią, czyli silosami i urządzeniami do ich napełniania. Kolejnym wyzwaniem realizacyjnym była budowa zakładu produkcji makaronów typu lasagne dla firmy Pasta Food Company. Kontrakt obejmował wykonanie całości prac budowlanych (zespołu budynków produkcyjno-magazynowych z reprezentacyjną częścią biurową). Budowa fabryki Pasta Food Company pociągała za sobą konieczność użycia materiałów ze specjalnymi powłokami antybakteryjnymi oraz powłokami typu food safe. Z uwagi na konieczność szybkiego zamrażania i późniejszego przechowywania produktu w kontrolowanej temperaturze wykonaliśmy dodatkową halę wewnątrz hali głównej. Potwierdzeniem operacyjnej szybkości działania naszej firmy była niewątpliwie kompleksowa realizacja pierwszego etapu hali logistycznej o powierzchni ponad 40 000 m2 dla Rhenus Logistic. Wszystkie prace budowlane, w tym wykonanie 3000 m2 budynku biurowego, wykonano w rekordowym tempie 5 miesięcy od czasu rozpoczęcia budowy w szczerym polu.

Oferta grupy Rex-Bud to nie tylko generalne wykonawstwo, ale także usługi deweloperskie czy kształtowniki zimnogięte i blachy trapezowe. W jakim zakresie są realizowane dodatkowe aktywności? Skąd pomysł na rozszerzenie działalności?

Pomysł na dodatkowe linie biznesowe to próba sprostania potrzebom naszych klientów. Nie każdy z nich był zainteresowany posiadaniem przez siebie obiektu. Klienci oczekiwali wybudowania od nas budynków w formule BTS (ang. build to suit), czyli szytych na miarę, które mogliby wynajmować przez lata. Odpowiedzią na te potrzeby od 2003 roku jest spółka Rex-Bud Properties posiadająca własne nieruchomości kurierskie typu cross dock i magazynowe w Lućmierzu pod Łodzią. Naszymi najemcami są takie firmy jak chociażby DPD Polska czy FM Polska.

Produkcja kształtowników zimnogiętych to z jednej strony, obok blach trapezowych i obróbek, uzupełnienie produktowe na rynku budowlanym, a z drugiej – odpowiedź na rosnące potrzeby sektora odnawialnych źródeł energii, w szczególności farm fotowoltaicznych i produkowanych przez nas konstrukcji. Zakład RBT obchodzi w 2020 roku 10. urodziny działalności.

Państwa firma jest określana jako odpowiedzialna społecznie. Jakie działania podejmuje Rex-Bud, by wspierać i promować inicjatywy w swoim najbliższym otoczeniu?

Grupa Rex-Bud organizuje i wspiera różnorodne inicjatywy oraz wydarzenia kulturalno-edukacyjne. W ten sposób firma wyraża swoje przekonanie o synergii biznesu i jego otoczenia społecznego oraz sztuki. Od wielu lat finansujemy łódzki festiwal muzyki filmowej. Byliśmy pomysłodawcą i głównym organizatorem koncertu „Z miłości do…” z udziałem takich gwiazd jak np.: Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Stanisław Tym, Maria Czubaszek, Olek Grotowski czy Tadeusz Woźniak.

Jakie plany na dalszy rozwój ma firma Rex-Bud?

Z uwagą śledzimy trendy na rynku deweloperskim powierzchni magazynowych, logistycznych czy produkcyjnych. To właśnie ten obszar determinuje kierunek naszego rozwoju. Oczekiwania naszych klientów to kompleksowa obsługa inwestycji. To już coraz częściej nie tylko realizacja formuły „zaprojektuj i wybuduj”. Idziemy o krok dalej. Wyszukujemy atrakcyjne tereny inwestycyjne, przedstawiamy ich potencjał deweloperowi, przygotowując koncepcje architektoniczne oraz uzyskujemy niezbędne dokumenty w celu zakupu nieruchomości. Bazując na solidnych fundamentach, jesteśmy firmą, która dynamicznie adaptuje się do zmieniającego się otoczenia, tak jak zmieniają się oczekiwania i biznesy naszych klientów. Realizujemy inwestycje zadowolonych klientów.

Projektowanie na czasie

W dobie wznoszenia obiektów metodą „zaprojektuj i wybuduj” oraz skróconych do minimum terminów realizacji uwypukla się potrzeba perfekcyjnego zarządzania informacją. Potrzeba ta pojawia się od samego początku realizacji projektu, tj. od zbierania danych wejściowych do projektowania, i narasta w miarę postępu projektu. Szczególnie dostrzec ją można podczas projektowania, modelowania, koordynacji międzybranżowej, tworzenia dokumentacji wykonawczej oraz budowania harmonogramu realizacyjnego. Uczestnikom procesu budowlanego z pomocą przychodzą narzędzia BIM (Modelowania Informacji o Budynku), które zarządzane i wykorzystywane w odpowiedni sposób pozwalają na osiągnięcie zamierzonego celu przy zachowaniu wysokiej jakości i konkurencyjnej ceny obiektu.

Jednym z kluczowych programów BIM wspierających prowadzenie projektu jest środowisko Tekla Structures. Program ten pozwala na zarządzanie informacją o obiekcie wpisaną w model przestrzenny, którą to można zarządzać od momentu koncepcji, przygotowania produkcji przez realizację, aż po okres użytkowania. Firma Rex-Bud Budownictwo, chcąc spełnić najwyższe standardy oraz wymagania swoich klientów, wdraża sukcesywnie środowisko BIM od 2004 r., kiedy to prekursorem był program X-steel, protoplasta obecnego programu Tekla Structures. Aktualnie wykorzystujemy pełne możliwości środowiska Tekla Structures w realizowanych przez nas projektach, co pozwala nam na realizowanie projektów w wysokim standardzie.

Kierownik Pracowni Projektowej – Sylwester Graszka

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij