Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2014
Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2014

Posadzki przemysłowe, podłogi sportowe i nawierzchnie betonowe – w wydaniu radzimy jak dokonać dobrego wyboru. Polecamy: hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach, ramy pełnościenne – przegląd rozwiązań konstrukcyjnych, fotowoltaika 2013 czyli o (prawie) darmowej odnawialnej energii słonecznej oraz obiekty i technologie stosowane w budownictwie inwentarskim.

Rynek

Wokół BUDMY

Od wielu lat BUDMA to jedno z najbardziej znanych wydarzeń w portfolio Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szeroka, kompleksowa ekspozycja, wyznaczanie nowych trendów, pokaz najnowszych technologii i rozwiązań kierowanych do branży budowlanej to charakterystyczne elementy targów budownictwa i architektury.

Z branży

Nowe inwestycje

Hala widowiskowo-sportowa Gliwice

W lipcu 2015 r. w Gliwicach ma stanąć jedna z dwóch najnowocześniejszych hal widowiskowo–sportowych w Polsce. Hala po ukończeniu będzie spełniać najwyższe standardy europejskie.

Dotacje unijne 2014-2020

Jak z sukcesem przeprowadzić proces inwestycyjny od wizji i uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej, aż do oddania hali z biurowcem do użytkowania wraz z rozliczeniem dotacji CASE STUDY DOŚWIADCZEŃ AMWIN Z REALIZACJI INWESTYCJI W RAMACH DOFINANSOWANIA Z UE

Kryty basen rekreacyjny dla szkoły, osiedla, gminy

Budując krytą pływalnię w sposób tani, prosty i szybki, powinniśmy zapewnić powszechność jej użytkowania, dając użytkownikom możliwość relaksu, wypoczynku i uprawiania sportu.

Artykuł promocyjny

Europejska jakość poszyć pneumatycznych

Spółka EKODYNAMIC od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji konstrukcji hal stalowych i aluminiowych. Dostarczając gotowy produkt, stworzony przez firmę od samego początku do końca, EKODYNAMIC reprezentuje europejską jakość oraz gwarantuje profesjonalny i szybki serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Techniki i technologie

Elewacje ażurowe

We współczesnej architekturze coraz bardziej popularne stają się elewacje z wykończeniem ażurowym. Należy wśród nich wymienić elewacje wykonywane z: blach i kompozytów perforowanych, siatek cięto-ciągnionych, siatek plecionych, siatek zgrzewanych, krat prasowanych i zgrzewanych oraz żaluzji.

Ramy pełnościenne Przegląd rozwiązań konstrukcyjnych – Część I

Elementy pełnościenne są coraz częściej stosowane w konstrukcjach hal stalowych. W stosunku do konstrukcji kratowych odznaczają się mniejszą pracochłonnością wytwarzania, łatwiejszym zabezpieczeniem przed korozją i ogniem oraz mniejszą wysokością konstrukcyjną.

Najnowocześniejsze rozwiązania wspierają nowoczesną architekturę

Nowoczesne budownictwo to wyjątkowy design i oszczędność, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Dziś koniecznością stało się tworzenie obiektów samowystarczalnych, pozyskujących energię i wodę z otoczenia oraz będących integralnym elementem tkanki miejskiej. Przyszłością budownictwa jest zatem zielona technologia.

Fotowoltaika AD 2013, czyli o (prawie) darmowej odnawialnej energii słonecznej

Do górnych warstw atmosfery Ziemi dociera promieniowanie słoneczne o natężeniu napromieniowania ok. 1353 W/m². Jest to tzw. stała słoneczna, która jednak zmienia się ze względu na eliptyczny kształt orbity – maksymalna wartość jest ok. 3 stycznia, gdy Ziemia jest w aphelium; minimalna – ok. 4 lipca, przy peryhelium.

AgroHale

Słaby punkt łukowej hali ABM

W dzisiejszych czasach nowoczesne konstrukcje budowlane stają się znacznie lżejsze aniżeli kilka lat temu. Bardzo często konstrukcje te są budowane przy użyciu giętych na zimno, stalowych elementów konstrukcyjnych, które mają stosunkowo gładkie powierzchnie.

Ciepłe budynki inwentarskie – cz. I

Optymalne wyniki produkcyjne w chowie zwierząt gospodarskich będą osiągnięte tylko wtedy, gdy budynki będą izolowały zwierzęta od negatywnych wpływów środowiska zewnętrznego, jakimi są opady atmosferyczne, wiatr czy zmiany warunków termicznych i wilgotnościowych.

Budownictwo inwentarskie – lokalizacja i technologia

W ostatnim numerze czasopisma omawialiśmy procedury administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę obiektów inwentarskich. Obecny artykuł będzie stanowił kontynuację poprzednich rozważań i poświęcony zostanie zagadnieniom związanym z lokalizacją obiektów i technologiom stosowanym w budownictwie inwentarskim.

Projektowanie

Obciążenie suwnicami pomostowymi według PN-EN 1991-3 – przykład obliczeniowy

Zapisy normy PN-EN 1991-3 [4] dotyczące wyznaczania oddziaływań wywołanych suwnicami pomostowymi omówiono w „Nowoczesnych Halach” nr 2/2013 [2]. Obecnie komentarz ten zostanie uzupełniony o przykład liczbowy.

Połączenie na śruby – przykład obliczeniowy

Normy europejskie do projektowania, tzw. Eurokody, wielkimi krokami wchodzą do biur projektowych. Ich znajomość jest obecnie niezbędna do sprawnego projektowania konstrukcji budowlanych nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej.

Posadzki

Podłogi sportowe. Przegląd rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych

Specjalistyczne podłogi sportowe stają się standardem nie tylko w obiektach przeznaczonych do międzynarodowych rozgrywek ligowych, ale również w szkolnych salach gimnastycznych i halach sportowych dedykowanych sportowi amatorskiemu.

Nawierzchnie betonowe zewnętrznych parkingów, placów składowych i manewrowych – cz. II

W specyfikacji zamówienia betonu na nawierzchnie parkingów zewnętrznych najczęściej podawana jest mrozoodporność F150, ale doświadczenia praktyczne wskazują na konieczność zwiększenia tego parametru do wartości F200 i wodoszczelności W10, tak jak dla nawierzchni lotniskowych.

Posadzki przemysłowe – które wybrać?

Wśród najpopularniejszych posadzek przemysłowych o palmę pierwszeństwa od lat konkurują systemy betonowe oraz żywiczne. Poznajmy ich walory oraz ograniczenia, aby wybrać rozwiązanie najlepsze dla naszej inwestycji.

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo pożarowe dachów – dla wykonawców – cz. II

Powszechnie obowiązujące przepisy mają zapewnić, by podczas pożaru budynek zachował w określonym czasie swoje właściwości użytkowe, ponieważ umożliwia to bezpieczną ewakuację ludzi z płonącego obiektu oraz przeprowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij