Nowoczesne Hale wydanie nr 6/2013
Nowoczesne Hale wydanie nr 6/2013

Budownictwo przemysłowe kojarzy się głównie z wielkokubaturowymi, często niewyróżniającymi się bryłami, przy których budowie korzysta się z najbardziej typowych rozwiązań. To jednak błędne myślenie. Finezyjne kształty, ciekawa architektura, nowoczesne materiały i bezpieczeństwo – wszystko niejednokrotnie pod płaszczykiem szkła montowanego na stalowej konstrukcji. W wydaniu: nowoczesne połączenia w konstrukcjach stalowych, hale wielkopowierzchniowe, alternatywny pomysł na chłodzenie w przemyśle, skanowanie optyczne podwójnie giętych paneli – wykorzystanie otrzymanych wyników oraz posadzki antyelektrostatyczne.

Rynek

Z branży

Dachy o konstrukcji prefabrykowanej – bez konieczności odśnieżania

Nowe inwestycje

Pod płaszczykiem szkła

Gdy słyszy się o kolejnym nowo powstającym budynku ze szklaną fasadą, można się zastanawiać, jak daleko posunęli się architekci, by konstrukcja przyciągała wzrok przechodniów.

Hala Maszyn ACK Cyfronet AGH Obiekt na miarę potrzeb współczesnej nauki

28 stycznia 2013 r. Akademickie Centrum Komputerowe (ACK) Cyfronet AGH rozpoczęło budowę nowoczesnej Hali Maszyn w Krakowie. Trzykondygnacyjny obiekt uzupełni infrastrukturę ACK CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej.

Projektowanie

Nowoczesne połączenia w konstrukcjach stalowych Część III – Wybrane zagadnienia wykonania połączeń na śruby

Uzyskiwane w trakcie wznoszenia konstrukcji właściwości połączeń montażowych istotnie wpływają na jej wygląd i późniejsze zachowanie się pod obciążeniem. Prawidłowość pracy połączenia zależy od jakości wykonania elementów wysyłkowych i łączników, dokładności montażu oraz zastosowanych rozwiązań projektowych.

Techniki i technologie

Adresowalny system oddymiania i wentylacji

Budownictwo przemysłowe kojarzy się głównie z wielkokubaturowymi, prostopadłościennymi bryłami, przy których budowie korzysta się z najbardziej typowych rozwiązań. To jednak błędne myślenie. Nowoczesne magazyny czy hale produkcyjne to często w pełni inteligentne budowle, które w łatwy sposób pozwalają modyfikować swoje powierzchnie w zależności od wymagań użytkownika.

Hale wielkopowierzchniowe – cz. II

W pierwszej części artykułu („Nowoczesne Hale” nr 5/2013) dokonano podziału obiektów na dwie podstawowe grupy ze względu na ich funkcję.

Alternatywny pomysł na chłodzenie w przemyśle

Parametry powietrza wewnętrznego w hali produkcyjnej nie muszą wpływać negatywnie na wydajność pracy i warunki przebywania ludzi. W przypadku zakładów, które w trakcie swojej technologii wytwarzają duże zyski ciepła lub posiadają nie do końca adekwatny system wentylacji, ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie adiabatycznego systemu chłodzenia.

Wiązary dachowe. Przegląd rozwiązań konstrukcyjnych

Wiązary dachowe są tradycyjnym i szeroko stosowanym elementem nośnym przekryć hal. Mogą być elementem\ samodzielnym, opartym przegubowo na słupach, lub ryglem ramy. Najłatwiejsze do wykonania i montażu są wiązary swobodnie podparte i dlatego są one najbardziej rozpowszechnione. Wiązary odznaczają się dużą różnorodnością kształtu i rozwiązań konstrukcyjnych [1].

O pracy tarczowej dachów z płatwiami kratowymi

Stosowanie lekkiej obudowy w halach zmieniło wiele w procesie projektowania tych obiektów. Zamiana ciężkich płyt żelbetowych dachu, np. płyt panwiowych, na lekkie pokrycie (np. z płyt warstwowych) spowodowała, że zaczęto stosować płatwie zimnogięte zamiast płatwi kratowych lub płatwi z profili walcowanych.

Obróbki blacharskie Od pomysłu do przemysłu

Krawędzie ostre czy raczej łagodne, podkreślające lekkość hali? Kolor jak na elewacji..., a może lepiej kontrastujący? Rynna gzymsowa? Zaokrąglony narożnik? Czemu nie!? Dzięki obróbkom blacharskim możemy wpływać na indywidualny styl hali niemal do momentu zakończenia budowy. Pozwalają na wszystko. No, prawie na wszystko...

Skanowanie optyczne podwójnie giętych paneli – wykorzystanie otrzymanych wyników

W artykule Skanowanie optyczne paneli, opublikowanym w „Nowoczesnych Halach” 4/2012, autor przedstawił proces skanowania paneli giętych na zimno, które są wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne do budowy samonośnych łukowych hal i zadaszeń.

Zabezpieczenia

Bierne zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych oraz przejść instalacyjnych w budownictwie

Świat nowoczesnych obiektów architektury w obecnej przestrzeni publicznej projektowany jest głównie w oparciu o wykorzystanie konstrukcji wykonanej z profili stalowych.

Bezpieczeństwo pożarowe dachów – dla wykonawców – cz. I

W budynkach spędzamy ponad 80 proc. naszego czasu. Praktycznie stały się one naturalnym środowiskiem człowieka. Mamy prawo oczekiwać, że zastosowane w nich rozwiązania użytkowe, konstrukcyjne i materiałowe nie tylko zapewniają komfort, ale przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo.

Posadzki

Posadzki antyelektrostatyczne

W niektórych pomieszczeniach zachodzi konieczność odprowadzania ładunków elektrostatycznych. Najprostszym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest betonowa antystatyczna posadzka monolityczna utwardzana powierzchniowo.

Nawierzchnie betonowe zewnętrznych parkingów, placów składowych i manewrowych – cz. I

Artykuł dotyczy betonowych nawierzchni zewnętrznych, pełniących funkcję parkingów, placów składowych oraz manewrowych. Nawierzchnie te stanowią integralną część funkcjonalną obiektów, do których przylegają i są istotnym elementem zagospodarowania terenu przyległego do hali przemysłowej lub magazynowej, centrum logistycznego bądź handlowego (fot. 1).


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij