Nowoczesne Hale wydanie nr 5/2013
Nowoczesne Hale wydanie nr 5/2013

Budownictwo w energetyce – dodatek tematyczny wydania. A w nim: stal profilowana na konstrukcje obiektów energetycznych, nowoczesny model R&D, współpraca amerykańskiego przemysłu energetycznego ze środowiskami naukowymi z Europy Środkowo-Wschodniej oraz wybrane obiekty i hale w budownictwie przemysłowym i energetyce. Polecamy: systemy odwodnieni dachów płaskich, hale wielkopowierzchniowe oraz obiekt na miarę XXI wieku.

Rynek

Z branży

Nowa hala od podstaw

Rozmowa z Aldoną Sobotą, dyrektorem handlowym i współwłaścicielem firmy CoBouw Polska Sp. z o.o., specjalizującej się w projektowaniu i budowie hal magazynowych i produkcyjnych oraz wspieraniu inwestora w procesie inwestycyjnym.

Nowe inwestycje

Sportowa przyszłość polskiej wsi

Inicjatorem i inwestorem budowy obiektów sportowych są i będą samorządy, zwłaszcza gminne. Inwestycja opisana poniżej zostanie zrealizowana przy wsparciu funduszy UE.

Obiekt na miarę XXI wieku Hala widowiskowo-sportowa w Krakowie

W maju 2011 roku rozpoczęła się realizacja jednej z największych krakowskich inwestycji – hali w Czyżynach. Elewacja będzie pełnić funkcję wielkich multimedialnych ekranów. Będzie to pierwsza taka instalacja w Europie.

Budownictwo w energetyce

Stal profilowa na konstrukcje obiektów energetycznych Efektywne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Niniejszy artykuł opisuje obecnie dostępne rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne bazujące na stali profilowej walcowanej na gorąco. Podsumowanie artykułu stanowią trzy przykłady obliczeniowe dla elementów konstrukcyjnych w zakresie zmiany gatunku stali, zmiany rozwiązania konstrukcyjnego elementu oraz zmiany przekroju poprzecznego elementu ściskanego.

Ocena nośności osłabionych korozyjnie kominów stalowych

Degradacja nośności konstrukcji stalowych wywołana korozją jest zagadnieniem szczególnie istotnym w budowlach stosowanych w energetyce, takich jak kominy, galerie powłokowe, rurociągi, zbiorniki. Są to konstrukcje wykonane z cienkich blach stalowych i eksploatowane w środowisku agresywnych mediów technologicznych, które powodują ich korozję. Stąd należy liczyć się ze zmniejszaniem się ich nośności w trakcie użytkowania.

Nowoczesny model R&D Współpraca amerykańskiego przemysłu energetycznego ze środowiskami naukowymi z Europy Środkowo-Wschodniej

Stale słabnąca gospodarka światowa oraz zmiany geopolityczne zachodzące od dwudziestu pięciu lat, w połączeniu z szybkim Internetem oraz dostępem do innych platform technologicznych, spowodowały powstanie wielu nowych i znaczących globalnych czynników ekonomicznych. Większość z nich przez następne 50-100 lat będzie decydować o wymianie technologicznej między światowym przemysłem a nauką.

Wybrane obiekty i hale w budownictwie przemysłowym i energetyce

Hale dla budownictwa przemysłowego i energetyki kształtowane są inaczej w porównaniu z lekkimi halami magazynowymi, pawilonami wystawienniczymi, wielkopowierzchniowymi halami parterowymi o charakterze handlowym lub innymi obiektami halowymi bez suwnic [1].

Projektowanie

Największa hala na świecie Wybrane zagadnienia konstrukcyjne

Hala została wybudowana w Niemczech z przeznaczeniem do produkcji sterowców. Jednocześnie można by było produkować 2 sterowce, każdy o wymiarach 260 m długości i 65 m – największej średnicy. Projektowany udźwig użytkowy sterowca wynosił 160 ton. Aby sobie wyobrazić ogromną przestrzeń hali, należy nadmienić, że mogłaby ona pomieścić 14 samolotów typu jumbo jet.

Wpływ uregulowań prawnych, normowych, certyfikatów na projektowanie i eksploatację obiektów budownictwa przemysłowego

Chciałbym opisać, jaki wpływ na pracę projektową i użytkowanie obiektów przemysłowych mają regulacje prawne oraz zapisy w normach. Przed powstaniem obiektów w budownictwie przemysłowym należy spełnić wymogi stawiane przez zapisy prawne w ustawach państwowych, rozporządzeniach ministra infrastruktury, w Prawie budowlanym i poszczególnych normach branżowych.

Instalacje

Systemy odwodnień dachów płaskich. Ogólne zasady działania.

Na temat działania systemów podciśnieniowych w czasopismach techniczno-branżowych napisano właściwie już wszystko, ale oczekiwania stawiane przed systemami kanalizacyjnymi już dawno wyszły poza zwykłe transportowanie zanieczyszczeń do miejsca odpływu.

Liczą się ciepło i zaoszczędzone pieniądze

Energia elektryczna jest tańsza niż kilka lat temu i w przypadku ogrzewania stanowi poważną alternatywę dla paliwa gazowego czy stałego. Jeśli dodać do tego ogrzewanie tylko tych miejsc, w których ciepło rzeczywiście jest potrzebne oraz znacznie mniejszą ilość energii potrzebną do uzyskania komfortu termicznego, uzyskujemy wyjątkowe źródło ciepła. Tym rozwiązaniem są krótkofalowe promienniki ciepła, zwane też lampami grzewczymi.

Techniki i technologie

Solidność jest zawsze godna polecenia

Firma Zehnder ma w swojej ofercie promienniki wodne dostosowane do potrzeb obiektów o charakterze przemysłowym, biurowym, obiektów służby zdrowia, a także budynków mieszkalnych.

Budynek ekologiczny znaczy ekonomiczny

Budownictwo oszczędne nabiera coraz większego znaczenia. W nowo powstających budynkach stosuje się technologie zapewniające jak najniższe zużycie energii. Obiekty już istniejące poddaje się natomiast termomodernizacji. Sprawia to, że są one mniej uciążliwe dla środowiska, warto także pamiętać, że dzięki temu będą mniej uciążliwe dla naszego portfela. Czym zatem jest budownictwo oszczędne?

Hale wielkopowierzchniowe – cz. I

Tytuł artykułu obejmuje swoim zasięgiem bardzo szeroki obszar obiektów, które można podzielić na dwie główne grupy ze względu na funkcje obiektów.

Zabezpieczenia

Klapy dymowe, pasma świetlne, punktowe świetliki dachowe – wprowadzanie wyrobów do obrotu

Na rynku budowlanym bardzo ciężko znaleźć obiekt, który nie jest wyposażony w któryś z tytułowych produktów. Doświetlenie za pomocą świetlików dachowych stanowi najskuteczniejszy sposób dostarczenia światła do wnętrza budynku.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij