Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2013
Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2013

Jak wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. „Sektor budowlany w Polsce: I połowa 2013 – Prognozy rozwoju na lata 2013-2015”, okres do 2015 roku będzie etapem przejściowym pomiędzy budżetami unijnymi. Do końca tego czasu możliwe będzie rozliczanie przedsięwzięć finansowanych z poprzednich programów unijnych, podczas gdy od 2014 roku można będzie rozpocząć realizację już tych finansowanych z nowej puli. Może być to pozytywny bodziec dla branży.

Rynek

Z branży

Rynek przetargów w branży budowlanej w drugim półroczu 2012 roku

Techniki i technologie

Stężenia hal stalowych – przegląd rozwiązań konstrukcyjnych

Konstrukcja hali powinna mieć zapewnioną stateczność ogólną, tj. zdolność do przeciwdziałania zmianom kształtu i położenia w warunkach realizacji i eksploatacji, a także w rozbudowie, remontach i demontażu.

Dachy łukowe podwójnie gięte a rozwiązania tradycyjne – analiza ekonomiczna

W obecnych czasach mamy do czynienia z przesyceniem rynku towarami, czego efektem jest znaczny spadek inwestycji, zwłaszcza budowlanych. Ceny robót budowlanych i materiałów spadły w stosunku do lat ubiegłych; może to być dla niektórych inwestorów dobry moment do realizacji inwestycji.

Energooszczędne ogrzewanie – wodne promienniki sufitowe Zehnder ZIP

Wpływ położenia styku montażowego na pracę ramy portalowej

Jednym z typowych układów nośnych w obiektach halowych jest tak zwana rama portalowa, której słupy i rygle zbudowane są z dwuteowników. Gdy rozpiętość ramy jest duża, zamiast profili gorąco walcowanych stosuje się blachownice.

Fasady XXI wieku Wybrane systemy – cz. III Fasady różne

W dwóch częściach omawianego tematu były przedstawione fasady z płyt warstwowych – najczęściej stosowane w lekkiej obudowie hal parterowych i piętrowych. Omówiono również fasady szklane oraz zielone.

Artykuł promocyjny

Innowacyjne rozwiązania izolacyjne dla budynków energooszczędnych

Techniki i technologie

Szczelna obudowa z płyt warstwowych – cz. II Dachy

Dachy z płyt warstwowych – estetyczne, ekonomiczne i szybkie w montażu – wypierają stopniowo popularne niegdyś dachy „dwuwarstwowe”. Początkowo, jak każda nowa technologia, przysparzały nieco kłopotów, dziś jest to produkt sprawdzony, dopracowany i pewny.

Projektowanie

Nowoczesne rozwiązania stałych kurtyn dymowych

Chciałoby się zadać pytanie: dylemat projektanta czy standard projektowania? Obecnie w licznych projektach budynków przemysłowych, hal magazynowych czy centrów logistycznych wykorzystuje się blachę stalową do podziału obiektu na strefy oddymiania.

Projektowanie hal stalowych z uwagi na warunki pożarowe – cz. III Ocena nośności konstrukcji stalowych w warunkach pożaru

W projektowaniu stalowych konstrukcji w warunkach pożaru stosuje się PN-EN 1993-1-2 Eurokod 3: Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-2: Reguły ogólne – Obliczanie konstrukcji w warunkach pożaru [9].

Instalacje

Oświetlenie typu LED w przemyśle

Diody świecące LED (Light Emitting Diodes) zaliczane są do czwartej generacji źródeł światła – tzw. świecących ciał stałych SSL (Solid-State Lighting).

Oświetlenie ma znaczenie Jak zadbać o bezpieczeństwo w magazynach?

Niewłaściwie dostosowane do specyfiki pracy przedsiębiorstwa oświetlenie oraz ograniczona widoczność to jedne z najczęstszych, poza czynnikiem ludzkim, przyczyn wypadków w branży transportowej i logistycznej. Odpowiedni projekt oświetlenia magazynu oraz zastosowanie skutecznych i sprawdzonych rozwiązań pozwolą zmniejszyć ryzyko kolizji, znacznie poprawiając komfort pracy.

Artykuł promocyjny

Szybka budowa hal o wysokiej odporności ogniowej

Inwestycja w halę magazynową lub produkcyjną stanowi dla przedsiębiorcy istotny krok w kierunku rozwoju firmy. Jednak, biorąc pod uwagę doświadczenia z pożarów hal, aby ten krok okazał się właściwy, należy starannie dobrać materiały i wyznaczyć strefy pożarowe. Zarówno ze względu na bezpieczeństwo ludzi, jak i ochronę budynku oraz mienia.

Instalacje

Dobry czas na decyzję

Na dany system grzewczy warto zdecydować się jeszcze na etapie projektowania. Pozwoli nam to na maksymalne wykorzystanie jego możliwości.

Zabezpieczenia

Akustyka w lekkiej obudowie hal

Dźwięk jest to zjawisko fizyczne, polegające na drganiach mechanicznych ośrodka sprężystego, działające na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka, przy czym drgania te rozchodzą się w postaci fal.

Oznakowanie graficzne w hali

Praca przy projektowaniu jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem niż finalny wydruk w czterech, pięciu czy sześciu egzemplarzach. Zanim powstaną pierwsze szkice rzutów, przekrojów czy elewacji, należy przedsięwziąć szereg kroków.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij