Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2013
Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2013

Modelowanie informacji o budynku jest rewolucyjnym rozwiązaniem, wprowadzającym nową jakość do przedsięwzięć budowlanych. Wykorzystanie tych samych danych przez inżyniera, architekta, inwestora czy instalatora przekłada się na większą wydajność i efektywność. Dlatego niezbędny jest rysunek odręczny przed przystąpieniem do projektowania w komputerze. W wydaniu: projektowanie konstrukcji stalowych w programach komputerowych, nowoczesne rozwiązania informatyczne dla budownictwa.

Rynek

Z branży

Nowe inwestycje

Nowoczesny Terminal w Lublinie

Specjalistyczny portal architektoniczny ocenił terminale światowych portów lotniczych, porównując je z przykładami z Polski. Nowe lotnisko w Lublinie uznano za perełkę polskiej architektury z zakresu portów lotniczych. Terminal zyskał pozytywne oceny, m.in. dzięki otwartym przestrzeniom i lekkości. Bryła budynku często porównywana jest do lotni, wydętego latawca lub skrzydła w locie.

Projektowanie

Problemy oceny technicznej hal na przykładzie budynku Filharmonii Rzeszowskiej

Budynki halowe są to zwykle obiekty jednorazowe, takie, które wznosi się w określonym celu i na określony okres użytkowania, po którym są one demontowane.

Nowoczesne rozwiązania informatyczne dla budownictwa, instalacji przemysłowych oraz energetyki

Budownictwo przemysłowe i energetyka oraz instalacje przemysłowe to dziedzina, która – mimo istniejącego na świecie kryzysu – dobrze się rozwija.

Projektowanie konstrukcji stalowych w programach komputerowych. Proste i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie do wykonywania projektów budowlanych w oparciu o Eurokody

Na rynku obserwujemy różnorodność oprogramowania wspomagającego projektowanie konstrukcji, w tym konstrukcji stalowych. Wiele z nich daje możliwość obliczenia najbardziej wyrafinowanych konstrukcji w oparciu o modele CA D i metody elementów skończonych.

Efektywne wykorzystanie BIM w nowoczesnym biurze projektowym

Modelowanie Informacji o Budynku (ang. Building Information Modelling) jest rewolucyjnym rozwiązaniem, wprowadzającym nową jakość do przedsięwzięć budowlanych. Wykorzystanie tych samych danych przez inżyniera, architekta, inwestora czy instalatora przekłada się na większą wydajność i efektywność.

Rysunek odręczny – niezbędny?

Modelowanie Informacji o Budynku (ang. Building Information Modelling) jest rewolucyjnym rozwiązaniem, wprowadzającym nową jakość do przedsięwzięć budowlanych. Wykorzystanie tych samych danych przez inżyniera, architekta, inwestora czy instalatora przekłada się na większą wydajność i efektywność.

Blacha trapezowa jako konstrukcja nośna dachów – projektowanie i dobór profili

Dynamiczny rozwój budownictwa od lat 90. ubiegłego stulecia, zwłaszcza obiektów przemysłowych, handlowych, magazynów i centrów logistycznych oraz obiektów użyteczności publicznej, spowodował zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania zarówno materiałowe, jak i technologiczne – szybkie, lekkie i ekonomiczne.

Nowoczesne połączenia w konstrukcjach stalowych – cz. II Łączenie elementów przy jednostronnym dostępie

Łączniki do montażu jednostronnego stosuje się głównie w sytuacji, gdy nie jest możliwy dostęp do obu stron wykonywanego połączenia oraz w tych przypadkach, gdy do zamocowania innych typów łączników potrzebna jest współpraca dwóch osób, a do wykonania połączenia z dostępem jednostronnym wystarczy jedna osoba.

Analiza wariantów konstrukcji przekrycia hali stalowej z uwzględnieniem czynników ryzyka – cz. II

W języku potocznym ryzyko, również w przedsięwzięciu budowlanym, oznacza niepewność związaną z przyszłymi wydarzeniami, zagrożeniem wystąpienia niekorzystnych zjawisk.

Projektowanie hal stalowych z uwagi na warunki pożarowe – cz. II Zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych

Analizując odporność ogniową konstrukcji budowlanej, bada się jej stan graniczny nośności ogniowej R, który polega na zniszczeniu materiału lub przekroczeniu dopuszczalnych wartości odkształceń [3].

Zabezpieczenia

Farby ogniochronne jako zabezpieczenia konstrukcji

Współcześnie powstające hale oraz budynki stają się coraz większe i wyższe. Znajdują się w nich setki osób oraz tony materiałów. Dlatego stawia się im szczególne wymagania bezpieczeństwa pożarowego.

Techniki i technologie

Szczelna obudowa z płyt warstwowych – cz. I Ściany

Obserwując z pozycji konstruktora budownictwo hal w Polsce, zauważam podobieństwo pomiędzy traktowaniem lekkiej obudowy a zakupem domowego komputera. Oszczędzamy, ale staramy się o mocny hardware. Z software'em... jakoś sobie radzimy.

Fasady XXI wieku Wybrane systemy – cz. II Realizacje fasad i przekryć szklanych. Fasady zielone

W części pierwszej omówiono fasady szklane różnie podparte, w tym z podparciem ze stopów aluminium, konstrukcją stalową, jak również z punktowym podparciem szkła.

Artykuł promocyjny

YTONG Panel – płyty do ścianek działowych

YTONG Panel to gotowe płyty z betonu komórkowego do wykonywania ścianek działowych w budynkach mieszkalnych, handlowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Dzięki dużym wymiarom oraz systemowym narzędziom jeden pracownik w ciągu jednego dnia jest w stanie wykonać 40 m2 ścianek gotowych do cienkowarstwowego wykończenia.

Techniki i technologie

Atlas mostków cieplnych w budownictwie z płyt warstwowych

Wznoszenie budynków według zasady zrównoważonego rozwoju wymaga przeprowadzenia rzetelnych analiz wszelkich aspektów mogących wpływać na wielkość zapotrzebowania energetycznego budynku i ocenę jego energooszczędności.

Od idei po realizację sortowni owoców i warzyw

Jak zbudować funkcjonalną i efektowną sortownię/halę? Na jakie problemy można trafić przy tego typu inwestycji? Na co należy zwrócić uwagę, budując sortownie/ przechowalnie owoców i warzyw?

Przegląd lekkich, stalowych hal i zadaszeń łukowych

W dzisiejszych czasach nowoczesne konstrukcje budowlane stają się znacznie lżejsze aniżeli kilka lat temu. Bardzo często konstrukcje te są budowane przy użyciu giętych na zimno, stalowych elementów konstrukcyjnych. Przykładem takich konstrukcji są samonośne hale i zadaszenia łukowe z blachy.

Posadzki

Renowacja posadzki przemysłowej z zastosowaniem technologii szlifowania i polerowania

Z perspektywy ostatnich kilkudziesięciu lat większość posadzek w halach produkcyjnych, magazynowych, centrach handlowych była i jest wykonywana jako betonowa posadzka monolityczna utwardzona powierzchniowo (DST) lub betonowa posadzka wykończona w systemie żywicznym. Z upływem czasu, w warunkach intensywnej eksploatacji, wierzchnia warstwa każdej posadzki ulega zużyciu.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij