Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2013
Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2013

Dworzec przyszłości w Katowicach, gdzie stal nierdzewna, szkło oraz surowy beton pozwalają zmienić postkomunistyczne hangary w nowoczesne centrum komunikacyjno-usługowe, zaawansowaniem technologicznym dorównujące obiektom w Europie Zachodniej – temat wydania. Ponadto: Port Lotniczy Wrocław-Starachowice, hale namiotowe – oryginalne rozwiązanie dla przemysłu i biznesu, hale bez konstrukcji nośnej w technologii ABM, zabezpieczenia pożarowe w produkcji hal.

Rynek

Z branży

Projektowanie

Grupa Hurks – przykład zastosowania rozwiązań BIM w konstrukcjach żelbetowych

Grupa Hurks, do której należy 15 holenderskich przedsiębiorstw budowlanych,specjalizuje się w projektowaniu i realizacji budynków mieszkaniowych oraz komercyjnych,a także w produkcji prefabrykatów żelbetowych. Pozycja grupy wymaga stosowania najnowocześniejszych technologii w każdym obszarze jej działalności.

Chluba Podkarpacia

Wizytówką miasta Krosna i zarazem Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego jest obiekt sportowy – hala widowiskowo-sportowa przy ul. Bursaki.

Wymiarowanie według Eurokodów

W dobie rozwoju technologii programy komputerowe do projektowania obiektów i poszczególnych elementów stały się niemal nieodłącznym narzędziem pracy projektantów i konstruktorów.

Innowacyjne oprogramowanie dla budownictwa przemysłowego i energetyki

Obiekty dla budownictwa przemysłowego, jak: rafinerie, zakłady petrochemiczne, zakłady chemiczne, zakłady energetyczne czy stocznie, wymagają przy projektowaniu, realizacji oraz użytkowaniu innego podejścia niż w przypadku zwykłych hal.

Nowe inwestycje

Port Lotniczy Wrocław-Strachowice Najnowszy symbol stolicy regionu

Komfort, bezpieczeństwo, dogodny dojazd i europejski styl. To najważniejsze wyróżniki największego regionalnego terminalu lotniczego w Polsce.

Artykuł promocyjny

Szybka budowa hal o wysokiej odporności ogniowej

Nowe inwestycje

Dworzec przyszłości

Dworzec w Katowicach stanowi zapowiedź tego, jak w przyszłości wyglądać będą dworce w całym kraju. Pokomunistyczne hangary zmienią się w nowoczesne centra komunikacyjno-usługowe, zaawansowaniem technologicznym dorównując obiektom w Europie Zachodniej.

Techniki i technologie

Wybrane technologie produkcji nowoczesnych hal – cz. V Konstrukcja hal z prefabrykatów żelbetowych

Nowoczesne prefabrykaty o ekonomicznych przekrojach, produkowane w firmach stosujących nowe technologie produkcji,są innowacyjnymi elementami w budowie hal. Osiągnięto to dzięki stosowaniu betonów o wysokiej wytrzymałości, nowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz nowoczesnych maszyn i urządzeń do produkcji.

Akcesoria do łączenia konstrukcji żelbetowych hal – system zbrojenia odginanego

W artykule przedstawiono system zbrojenia odginanego uciąglenia, zbrojenia – kolejne po systemie szyn kotwiących rozwiązanie połączenia stosowanego przy wznoszeniu obiektów z udziałem prefabrykatów żelbetowych i stanowiącego przykład podejścia systemowego w prefabrykacji przy stawianiu konstrukcji hal.

Konstrukcje cięgnowo-prętowe z elementami aktywnej kontroli – cz. I

Artykuł stanowi kontynuację tematyki przedstawionej w „Nowoczesnych Halach” [16, 17]: zastosowania form tensegrity jako awangardowych zarówno w sensie technicznym, jak i architektonicznym konstrukcji nośnych obiektów budowlanych.

Hale namiotowe – oryginalne rozwiązanie dla przemysłu i biznesu

Hale namiotowe są dzisiaj jednym z najpopularniejszych sposobów szybkiego rozwiązania dla powierzchni magazynowych, produkcyjnych, prostych zadaszeń bądź wiat i garaży.

Metody zwiększenia rozpiętości łukowych dachów walcowych z blach fałdowych

Łukowe dachy walcowe z blach fałdowych są często wykorzystywane jako przekrycia obiektów halowych o średniej rozpiętości. Konstrukcje tego typu nie posiadają dodatkowej stalowej konstrukcji wsporczej z belek lub kratownic.

Hale bez konstrukcji nośnej w technologii ABM – cz. II

Obiekty bez typowych konstrukcji nośnych i płyt osłonowych mogą być budowane wg systemu opracowanego w USA na początku lat 80. ubiegłego wieku, znanego w Polsce od kilku lat jako ABM.

Instalacje

Użyteczne LED-y

Umiejętne wykorzystanie wszystkich możliwości oświetlenia pozwala nie tylko na wyeksponowanie najbardziej atrakcyjnych elementów architektonicznych budynku, ale także poprawia ich funkcjonalność.

Lewar optymalny Rozważania na temat projektu systemu podciśnieniowego

Obliczenia systemów podciśnieniowych wykonywane są w większości przypadków przez projektantów producentów lub dostawców tych systemów. Wykonywane są z wykorzystaniem programów komputerowych, a projektant nie ma dostępu do szczegółów obliczeń, co może wpływać na jakość systemu.

Nowoczesne hale stalowe z profi lu SIN

W numerach 5/2012 i 6/2012 „Nowoczesnych Hal” przedstawiony został opis systemu profili SIN, a także projektowanie konstrukcji z profili SIN.

Zabezpieczenia

Metody poprawy izolacyjności akustycznej warstwowych przegród budowlanych

Zastosowanie lekkich paneli warstwowych przy budowie hal przemysłowych związane jest z ich dobrymi cechami wytrzymałościowymi, cieplnymi, niskim ciężarem i krótkim czasem montażu, a co za tym idzie – zmniejszonym kosztem budowy.

Zabezpieczenia pożarowe w budynkach hal

Na podstawie obowiązujących przepisów prawnych oraz doświadczenia projektowego postaram się przybliżyć zagadnienia związane z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi hal produkcyjnych oraz magazynowych.

Posadzki

Posadzki ekspresowe – zastosowanie przemysłowe posadzki w magazynach, halach, produkcji

Posadzki przemysłowe są wierzchnią warstwą podłogi stanowiącej element jej wykończenia oraz bardzo często również i dekoracji.

Prawo i finanse

Harmonizacja przepisów prawa w procesie wytwarzania konstrukcji stalowych i aluminiowych

Likwidacja barier w swobodnym przepływie towarów i usług na rynku państw Unii Europejskiej stanowiła podstawę tworzenia wspólnych europejskich przepisów prawnych.

Aspekty prawne uzyskania pozwolenia na budowę hali

Podjęcie decyzji o budowie hali to dopiero początek żmudnego procesu na drodze do uzyskania pozwolenia na jej budowę. Decydujący jest wybór działki i jej usytuowanie. Mają one bowiem wpływ na późniejszą atrakcyjność i dostępność hali.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij