Nowoczesne Hale wydanie nr 6/2012
Nowoczesne Hale wydanie nr 6/2012

Drodzy Czytelnicy, według najnowszych prognoz analityków firmy badawczej PMR rynek budowlany przed głębszymi spadkami w 2013 roku uchroni stabilny rozwój segmentu niemieszkaniowego oraz rozwijające się budownictwo kolejowe i przemysłowe. Nie budzi więc wątpliwości fakt, że kwestie ekonomiczne przy realizacji nowych inwestycji będą miały znaczenie nadrzędne. Tym chętniej poruszamy tematy planowania obiektów ekonomicznych nie tylko na etapie budowy i konstruowania, ale także eksploatacji. Niezmiennie głównymi kryteriami decydującymi o wyborze rozwiązania konstrukcyjnego hal są czas budowy oraz cena. Proces budowy hal w systemie ABM 120 (s. 24) nie jest skomplikowany,a obiekty wznoszone w tym systemie są bardzo konkurencyjne w stosunku do tych budowanych tradycyjnie. Każdemu inwestorowi zależy, aby obiekt powstał w jak najkrótszym czasie i aby ponieść jak najniższe koszty. Hale bez konstrukcji nośnej (s. 40) są godną rozważenia alternatywą. Zalety systemów prefabrykowanych są oczywiste. Trzy korony w Nowym Sączu (s. 13) dają dowód na to, że zastosowanie tego typu konstrukcji w obiekcie handlowo-usługowym jest nie tylko niezwykle efektywne, ale daje też niezliczone możliwości konstrukcyjne. W ostatnim 20-leciu można zauważyć wzmożone zainteresowanie budownictwem zrównoważonym. Standard budownictwa pasywnego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Skandynawii. W bieżącym wydaniu udowadniamy, jak duże możliwości daje Technika solarna we współczesnym budownictwie hal (s. 53). Wentylacja obiektów wielkokubaturowych, hal przemysłowych oraz magazynowych to dość skomplikowane zagadnienie – uniwersalny sposób nie istnieje. Układ oddechowy hali (s. 46) to już nie tylko układ kanałów i przewodów, ale również odzysk ciepła, energooszczędne silniki oraz systemy automatyki. Rynek oświetleniowy rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Stale powstają technologie i rozwiązania, które stwarzają nowe możliwości w kreowaniu i usprawnianiu projektów oświetleniowych – my jesteśmy z nimi na bieżąco i opisujemy je w aktualnym wydaniu. Korzystając z okazji, już dziś zapraszam Państwa na czwartą edycję Konferencji „Nowoczesne Hale”. Jedynego organizowanego na taką skalę spotkania profesjonalistów związanych z projektowaniem i budową nowoczesnych obiektów przemysłowych, handlowych i rekreacyjnych, które odbędzie się już 30 stycznia 2013 r. w hotelu Mercure w Poznaniu. Zachęcamy do lektury!

Rynek

Z branży

Prawo i finanse

Prewencyjna rola instrukcji BHP w hali produkcyjnej

Hale produkcyjne to miejsca, gdzie bardzo łatwo o wypadki. Toteż zapewnienie i przestrzeganie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy powinno stać się celem nadrzędnym. Stąd decydujące znaczenie dla pracy takich hal będą miały instrukcje BHP.

Projektowanie

Hala marzenie – interdyscyplinarna hala szkolna

W październiku na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Budowniczy Polskiego Sportu 2012. W uroczystości nazwanej Wielką Galą Budowniczych Polskiego Sportu wzięli udział przedstawiciele polskich miast i wsi,których obiekty sportowe zbudowane w latach 2011 i 2012 uzyskały najwyższe oceny jury Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej – wśród nich została odznaczona sportowa hala szkolna w Moszczenicy.

Nowe inwestycje

Trzy Korony w Nowym Sączu

Zastosowanie systemu konstrukcji prefabrykowanych w obiekcie handlowo-usługowym jest nie tylko niezwykle efektywne, ale daje też niezliczone możliwości konstrukcyjne. Realizowany obiekt w Nowym Sączu o wyrafinowanej architekturze będzie uświetniał śródmieście miasta.

Artykuł promocyjny

AMWIN – projektant i kompleksowy wykonawca hal oraz biurowców zgodnie ze standardem Qamwin i greenamwin

Case study hali handlowo - usługowej 3 700 m2 w konstrukcji żelbetowo - drewnianej

Techniki i technologie

Konstrukcje lekkiej obudowy hal z kształtowników giętych na zimno o lokalnie zdwojonych przekrojach – cz. II – blachy fałdowe

Wyczerpanie wytrzymałości pojedynczego przekroju podporowego blachy fałdowej następuje w wyniku wytężenia dociskowego reakcją podporową F i momentem zginającym M. Interakcyjna nośność na zginanie i docisk MR1-FR1 tego przekroju jest zazwyczaj mniejsza od nośności na zginanie przekroju przęsłowego MR1.

Proces budowy hal w systemie ABM 120

W obecnych czasach głównymi kryteriami decydującymi o wyborze rozwiązania konstrukcyjnego hal są czas budowy oraz cena. Biorąc pod uwagę te czynniki, hale wznoszone w technologii ABM 120 są bardzo konkurencyjne w stosunku do obiektów budowanych tradycyjnie.

Blachy trapezowe jako elementy konstrukcyjne dachów płaskich

Główną funkcją blachy trapezowej, w tradycyjnym ujęciu, jest zachowanie cech osłonowych ściany lub dachu. Równocześnie blachy, nie licząc ich podstawowej funkcji, mogą stanowić element zapewniający zwiększenie sztywności lub stateczności konstrukcji.

Prefabrykowane dachy i systemy halowe dla budownictwa powszechnego

GPDACH to konsorcjum zakładów produkcyjnych, które z sukcesem wprowadzają na polski rynek nowy system wykonywania dachów dla budownictwa powszechnego – dachy prefabrykowane kratowe z litego drewna. W swojej ofercie grupa posiada również kompletne systemy hal szkieletowych z zastosowaniem dla przemysłu, handlu lub rolnictwa.

Nowoczesne hale stalowe z profi lu SIN

Blachownice z falistym środnikiem SIN są odmianą blachownic spawanych z cienkościennym sinusoidalnie profilowanym środnikiem i pasami z blachy płaskiej. Dzięki sinusoidalnemu wyprofilowaniu środnika osiągnięto taką jego sztywność, że przed przekroczeniem granicy plastyczności nie wystąpi utrata stateczności lokalnej.

Porównanie nośności i sztywności belki stropowej o różnym stopniu zespolenia płyty betonowej z żebrem stalowym

Od połowy ubiegłego wieku w wielu krajach (również w Polsce) są stosowane stropy zespolone stalowo-betonowe, w których płyta betonowa stanowi wraz z belką stalową jeden element

Hale bez konstrukcji nośnej w technologii ABM - cz. I

Obiekty bez typowych konstrukcji nośnych i płyt osłonowych mogą być budowane wg systemu opracowanego w USA na początku lat 80. ubiegłego wieku przez zespół pod kierownictwem Michaela Ansariego, znanego już w Polsce od kilku lat jako ABM Steel Building (w skrócie ABM).

Dźwigary ażurowe z belek walcowanych w konstrukcjach dachów oraz stropów hali i obiektów przemysłowych – cz. II

Materiał dostępny dla belek walcowanych na gorąco umożliwia wykonywanie dźwigarów ażurowych o dużych rozpiętościach i lekkim przekroju. Należy brać pod uwagę gatunki stali od S355 w górę.

Innowacyjny system uszczelniania dachów o konstrukcji stalowej

Czy to dach kopułowy,motylkowy, pilasty, łupinowy czy klasyczny dach płaski - każda konstrukcja dachowa ma swoje wymagania. Dachy stanowią nie tylko ozdobne elementy budynku, lecz pełnią również decydującą funkcję ochronną. Jako najwyżej położone części konstrukcji są one poddawane niezwykle silnym obciążeniom w wyniku działania wiatru i czynników atmosferycznych.

Instalacje

Układ oddechowy hali

Pod hasłem „nowoczesna wentylacja hali” kryją się już nie tylko układ kanałów i przewodów, ale również odzysk ciepła, energooszczędne silniki oraz systemy automatyki.

Efektywne rozwiązania oswietleniowe

Modernizacja oświetlenia daje wiele korzyści. Tymi najbardziej oczywistymi są oszczędności kosztów energii i eksploatacji, które mogą być na tyle znaczące, że pozwalają na szybką spłatę inwestycji w nowoczesne rozwiązania.

Technika solarna we współczesnym budownictwie hal

W ostatnim 20-leciu można zauważyć wzmożone zainteresowanie budownictwem zrównoważonym. Dotyczy to szczególnie krajów wysoko rozwiniętych. Definicja „budownictwa zrównoważonego” nie jest jednoznaczna. Pojęcie to jest rozpatrywane pod wieloma względami, np. ekologia, ale też ochrona środowiska, elementy ekonomii i filozofii. Mocny nacisk kładzie się potocznie na energetyczny projekt budynku, ale jest to tylko mała część szerokiego pojęcia „zrównoważony rozwój”.

Zabezpieczenia

Metody wyznaczania izolacyjności akustycznej w warstwowych przegrodach budowlanych


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij