Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2012
Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2012

Drodzy Czytelnicy Projektowanie konstrukcji hali jest procesem złożonym i trudno jest znaleźć rozwiązanie uniwersalne, czyli tak dobrać wymiary poszczególnych elementów, aby całkowity ciężar był zawsze najmniejszy, co w prostej linii przekłada się na obniżenie kosztów inwestycji. O tym, że blacha trapezowa może być stosowana jako element konstrukcyjny jednocześnie usztywniający płaszczyznę dachu, przekonujemy w artykule „Optymalizacja konstrukcji hali”. Optymalizacja nie dotyczy jednak tylko konstrukcji. Rosnące koszty energii oraz podnoszone sukcesywnie wymagania dotyczące izolacyjności budynków skłaniają do zastanowienia się nad materiałami izolacyjnymi. Jednym ze sposobów zmniejszenia kosztów eksploatacji hal mogą być „Izolacje piankowe PIR i PUR w halach”. Zaciskamy pasa, choć kondycja polskiej gospodarki, w tym sektora budowlanego, prezentuje się całkiem nieźle na tle wskaźników i nastrojów w innych krajach europejskich. Jak przekonują analitycy rynku budowlanego, nadchodzące inwestycje w sektorach energetycznym, gazowniczym oraz produkcyjnym sprawią, że po słabszych dla branży latach 2009-2010 rynek budownictwa przemysłowego w Polsce powróci na ścieżkę długotrwałych wzrostów i będzie mógł z powodzeniem zastąpić segment budownictwa drogowego jako główny motor napędowy branży budowlanej. Mimo to tanie i szybkie rozwiązania dla budownictwa są zawsze pożądane, szczególnie gdy składnia do tego sytuacja gospodarcza i wciąż panujący na rynku niepokój. Pomysłem na zaoszczędzenie może być przenośna fabryka paneli w technologii Automatic Building Machine, wykorzystująca „Skanowanie optyczne paneli”. Nie ulega wątpliwości, że inwestycje powiązane z Euro 2012 już za nami. Polskie porty lotnicze wybudowały nowe obiekty lub rozbudowały istniejące. Redakcja „Nowoczesnych Hal” nie mogła o tym zapomnieć i przyglądamy się zastosowanym rozwiązaniom budowlanym. „Rzeszów-Jasionka to terminal na europejskim poziomie”, który uzyskał nawet tytuł Symbol Portu Lotniczego. Na wyróżnienie zasługuje też „Metamorfoza lotniska w Poznaniu”, które wyróżnia się pod względem zastosowanych rozwiązań projektowych. Przedstawiamy te niekonwencjonalne konstrukcje nowych terminali jako dowód najnowszych osiągnięć projektantów i wykonawców. Życzymy zajmującej lektury

Rynek

Z branży

Wydarzenia

Szklarska Poręba przyciąga branżę energetyczną/Debata o stali nierdzewnej

Szósty rok DAFA na szóstkę

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad ma się czym pochwalić. Nowe pozycje w bibliotece technicznej, liczne konferencje, obecność na targach branżowych – to tylko niektóre z wielu osiągnięć DAFA. A ambicje stale rosną!

Kolejny kongres przedsiębiorców

II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie jednym z największych spotkań biznesowych adresowanych do sektora MŚP w Europie Środkowo- Wschodniej. W ramach tegorocznej edycji Kongresu zaplanowano 50 paneli dyskusyjnych, w których weźmie udział ponad 250 prelegentów z Polski i z zagranicy, a liczba uczestników szacowana jest na 3500.

XIX Sympozjum Cynkownicze

27-30 maja br. w hotelu Willa Park w Ostródzie odbyło się XIX Sympozjum Cynkownicze. Podczas Sympozjum prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego Jacek Zasada podsumował działania Towarzystwa za 2011 rok oraz przedstawił plan na rok 2012.

Nowe inwestycje

Metamorfoza lotniska w Poznaniu

Nowy terminal lotniska Poznań Ławica wyróżnia się pod względem innowacyjnych rozwiązań projektowych, budowlanych oraz wykorzystanych technologii. Niekonwencjonalna konstrukcja dachu oraz system bezpieczeństwa to tylko niektóre z osiągnięć projektantów i wykonawców.

Perła Korony Poznania

Kompleksowe projekty nie są nam już straszne. Dowiodła tego polsko-węgierska realizacja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu. Od zera do bohatera w dziesięć miesięcy! A to dopiero początek...

RZESZÓW-JASIONKA Terminal na europejskim poziomie

Nowoczesny pod względem architektonicznym, efektownie prezentujący się obiekt z czterema kondygnacjami robi wrażenie i imponuje swoją wielkością.

Korona Kielc

Galeria Korona Kielce zachwyca misternością podświetlanej elewacji. Warto jednak spojrzeć pod „podszewkę” obiektu i przyjrzeć się także jego konstrukcji i nowoczesnym instalacjom.

Techniki i technologie

Metody wzmacniania podłoża pod fundamenty hal

Liczne techniki wzmocnienia podłoża gruntowego pozwalają na wyeliminowanie zjawiska nierównomierności osiadań fundamentów, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na możliwości optymalizacji konstrukcji.

Artykuł promocyjny

BauderPIR – efektywny system termoizolacji dachów płaskich

Bauder jako jedyny europejski producent pap bitumicznych, folii z tworzyw sztucznych oraz termoizolacji z poliuretanu oferuje niepowtarzalną paletę zaawansowanych technologicznie rozwiązań systemowych do dachów płaskich. Dzięki temu powstają idealne konstrukcje dachów, precyzyjnie dostosowane do konkretnych wymagań i budżetów. Ponieważ sami produkujemy wszystkie komponenty, możemy zagwarantować długotrwałą żywotność naszych układów.

Techniki i technologie

Nowa generacja systemów renowacji posadzek przemysłowych

W ostatnim dziesięcioleciu wykonano w Polsce miliony metrów kwadratowych posadzek betonowych utwardzonych powierzchniowo lub wykończonych różnego rodzaju systemami żywicznymi, których duża część wymaga obecnie renowacji.

Izolacje piankowe PUR i PIR w halach

Ze względu na rosnące koszty energii oraz podnoszone sukcesywnie wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej budynków, wybór materiałów izolacyjnych jest bardzo istotnym zagadnieniem, przed jakim stoją projektant i inwestor. Dotyczy to budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, gospodarczych, a także produkcyjnych i magazynowych.

Konstrukcje drewniane – nieograniczone możliwości

Prefabrykacja konstrukcji drewnianych stwarza nieograniczone możliwości kształtowania formy architektonicznej obiektów.

Odkształcenia płyt pod wpływem słońca – cz. I

Stosowane w budownictwie płyty warstwowe są tworzywem podatnym na wpływ temperatury, a w szczególności na wpływ promieniowania słonecznego. Wraz z rosnącą popularnością i różnorodnością tego typu obudowy oraz coraz szerszą paletą dostępnych kolorów zjawiska takie będziemy obserwowali coraz częściej.

Skanowanie optyczne paneli

Tanie i szybkie rozwiązania dla budownictwa są zawsze bardzo pożądane, a szczególnie wtedy, gdy sytuacja gospodarcza jest nie najlepsza. Jednym z rozwiązań, które spełnia powyższe wymagania, jest technologia ABM 120 – przenośna fabryka używana do prefabrykacji i budowy łukowych hal stalowych.

Wybrane techniki praktycznego zastosowania cienkościennych profili zimnogiętych REGAŁY I MAGAZYNY WYSOKOREGAŁOWE – CZ. III

W części drugiej artykułu („Nowoczesne Hale” 3/2012) omówiono między innymi hale o małych i średnich rozpiętościach, w których konstrukcję nośną ram głównych stanowiły cienkościenne profile zimnogięte.

Zespolone stropy stalowo-betonowe w pomieszczeniach biurowych i socjalnych hal – cz. I

Zespolenie oznacza takie wzajemne połączenie betonowych i stalowych części składowych, aby w obliczeniach mogły być traktowane jako jeden element konstrukcyjny.

Optymalizacja konstrukcji hali z uwzględnieniem blachy trapezowej na dachu – cz. I

Blacha trapezowa na dachu może być stosowana jako element konstrukcyjny, który oprócz ciężaru pokrycia dachowego przenosi także ciężar śniegu oraz usztywnia płaszczyznę dachu.

Wieloprzęsłowe uciąglone układy blach trapezowych

Blachy fałdowe, szczególnie o przekroju trapezowym, znajdują powszechne zastosowanie w kształtowaniu obiektów budownictwa przemysłowego, handlowego, usługowego oraz budynków inżynierskich. Dodatkowym atutem rozpowszechniającym użycie blach trapezowych są względy ekonomiczne i techniczne.

Fasady energooszczędne

Jak obudować ścianę hali? Jednym z popularnych dzisiaj systemów modułowych wytworzonych w zakładach produkcyjnych czy może zmierzyć się z nowatorskim podejściem do budowy z elementów odzyskanych i naturalnych materiałów?

Instalacje

Lewar na dachu ROZWAŻANIA NA TEMAT ODWADNIANIA PODCIŚNIENIOWEGO

O tym, że woda jest żywiołem, który potrafi dać się we znaki, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego zajmiemy się tym, jak pozbyć się jej z naszego dachu.

Zabezpieczenia

Skutki oddziaływania pożaru na strunobetonowe elementy konstrukcji hali wystawowej - cz. II

Jakie mogą być skutki oddziaływania pożaru na strunobetonowe elementy konstrukcji hali wystawowej? W numerze 1/2012 „Nowoczesnych Hal” został przedstawiony scenariusz zdarzenia oraz opisano jego konsekwencje dla ogólnego stanu technicznego obiektu. W tym numerze prezentujemy ocenę skutków pożaru.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij