Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2012
Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2012

Drodzy Czytelnicy, Euro 2012 trudno będzie przegapić. Nawet osoby nie zainteresowane sportem z pewnością co najmniej od kilku miesięcy mijają na sklepowych półkach gadżety produkowane z myślą o największym wydarzeniu w historii polskiego sportu. Choć w Polsce można już nawet zakupić koszulki z napisem „Polacy, nic się nie stało”, my nie tracimy ducha walki. Wyniki rozgrywek pozostaną co prawda tajemnicą aż do czasu ich rozegrania i zostaje nam mocno trzymać kciuki za naszą reprezentację, my odkrywamy jednak to, co można, czyli kulisy obiektów w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i we Wrocławiu. „Polskie stadiony na Euro 2012” z pewnością mogą zachwycać kibiców, ale i intrygować samych projektantów. Niekonwencjonalne rozwiązania zastosowane przy realizacji tych obiektów z pewnością zasługują na uwagę. Co czeka nasze stadiony? „Dziennik Gazeta Prawna” podlicza, że 4,5 mln złotych miesięcznie ma kosztować utrzymanie wszystkich obiektów wybudowanych na Euro 2012, a w przyszłości niskiej frekwencji na meczach nie zrekompensują same eventy. Nikt nie rozbiera jeszcze naszych czterech perełek, ale z pewnością ich utrzymanie będzie nie lada wyzwaniem. Nawet budowany z myślą o Igrzyskach 2012 r. w Londynie Stadion Olimpijski ma zostać po olimpiadzie rozebrany lub znacznie zmniejszony. Z pewnością lepsze czasy malują się przed małymi obiektami w Polsce. W ostatnich latach sektor sportu i rekreacji rozwija się bardzo dynamicznie. Do tego, że w Polsce wciąż brakuje 4 tys. hal – głównie obiektów do uprawiania sportu na poziomie podstawowym – szczególnie w mniejszych miejscowościach, przekonuje dr inż. Jan Jakubowski, projektant obiektów sportowych, i przedstawia ponadto „Systemy hal sportowych”. Hale – nie tylko te rekreacyjne – muszą być też energooszczędne i proekologiczne. „Ekopomysł na zaburzony bilans” ma autor Seweryn Wiatr, popierający ideę budownictwa earthship, które w naszym kraju wciąż ma nieprzetarte szlaki. Znacznie lepiej jest jednak z wykorzystywaniem naturalnego światła w obiektach halowych, a „Lekka obudowa ścian i dachów” w postaci świetlików i przeszkleń zyskuje na uznaniu. Życzymy zajmującej lektury

Rynek

Z branży

Nowe inwestycje

Polskie stadiony na Euro 2012

Obiekty, na których odbędą się rozgrywki Euro 2012, zaskakują pod względem wykorzystanych rozwiązań konstrukcyjnych, unikatowych technologii oraz wysokim poziomem wykonania. W tej konkurencji wygraliśmy z łatwością.

Inwestują w infrastrukturę sportową

Cztery miesiące przed wyznaczonym terminem uroczyście oddano do użytku Gminną Halę Sportową w Konopiskach koło Częstochowy. Pełnowymiarowy obiekt jest dostosowany do rozgrywek piłki nożnej, ręcznej, koszykówki i siatkówki.

Nowy terminal w Łodzi na Euro 2012

System BMS, 11 wind, 212 kamer, 4 ogromne rentgeny do skanowania bagażu – to tylko część wyposażenia nowego terminalu Portu Lotniczego Łódź.

Lifting lubelskich targów

Tym, co określa nowoczesną halę, jest bez wątpienia jej potencjał. Niektóre hale zmieniają się niedługo po pierwszym otwarciu. Rozbudowa tych konstrukcji dostarcza równie silnych emocji co stawianie ich od początku. Tak właśnie dzieje się z bryłą Międzynarodowych Targów Lubelskich.

Projektowanie

Systemy hal sportowych. Szkolna wielkodyscyplinarna hala

Światowe trendy halowego budownictwa sportowego zmierzają w kilku kierunkach. Jeden z nich to budownictwo monumentalne – obiekty olimpijskie. Drugi typ to hale widowiskowosportowe. Trzeci to niewielkie hale przeznaczone do treningów.

Projektujemy stalowe garaże otwarte

Wieloletnie doświadczenie w stosowaniu inżynierii pożarowej w projektowaniu pokazało duże możliwości w zakresie optymalizacji konstrukcji, pełnego wykorzystania jej nośności i redukcji kosztów, z zachowaniem w pełni bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Techniki i technologie

Wybrane techniki praktycznego zastosowania cienkościennych profili zimnogiętych – cz. II

W części pierwszej artykułu („Nowoczesne Hale”, nr 2/2012) na przykładzie profili zimnogiętych sigma przedstawiono między innymi wybrany system płatwi i rygli ściennych. Omówiono również wybrane systemy hal o małych i średnich rozpiętościach z zastosowaniem na główny ustrój nośny profili z kształtowników giętych o przekroju Sigma i Zet.

Lekka obudowa ścian i dachów hal. Cz. III – świetliki

W halach jednonawowych o znacznych szerokościach oraz wielonawowych nie wystarcza doświetlenie ich wnętrz przez okna umieszczone w ścianach zewnętrznych. Zachodzi wówczas potrzeba doprowadzenia światła przez okna w dachu, które nazywa się świetlikami lub świetlniami.

Prefabrykacja przyszłością budownictwa

Przyszłość budownictwa stoi pod znakiem prefabrykacji: konstrukcje kratowe z litego drewna łączone w węzłach płytką kolczastą idealnie łączą niskie koszty i dokładność wykonania potrzebnych elementów.

Instalacje

Ciepła hala – dobieramy ogrzewanie i wentylację

Wybór rodzaju ogrzewania hali powinien być uzależniony od specyfiki obiektu, jak chociażby jego kubatury i wysokości. W wysokich obiektach sprawdzi się system ogrzewania promiennikowego. Jako jego uzupełnienie można zaś zastosować wentylację z odzyskiem ciepła.

Ekopomysł na zaburzony bilans

Hala to trawiasta łąka w górach czy może budowla o dużej rozpiętości lub znacznej wysokości konstrukcji, np.: produkcyjna, przemysłowa, sportowa? To samo słowo, a jak różne znaczenia. Czy tak samo łatwo jak w tym homonimie możliwe są symbioza w architekturze i połączenie praktycznych potrzeb ludzi ze środowiskiem naturalnym?

Zabezpieczenia

Powłoki metalowe i metalowo-malarskie do ochrony konstrukcji stalowych przed korozją – cz. II

Szacuje się, że ekonomiczne skutki korozji w Polsce mogą dochodzić nawet do 10 proc. PKB. Względy finansowe wymuszają więc ochronę konstrukcji stalowych, a coraz częstszą metodą antykorozyjną staje się natryskiwanie cieplne, które umożliwia nałożenie powłoki na konstrukcje dowolnych wymiarów.

Hałas – gorszy brat dźwięku. Ochrona przed hałasem w obiektach halowych z lekka obudową

Wielki wybuch wydarzył się kilkanaście miliardów lat temu, a z jego gęstej, gorącej osobliwości początkowej wyłonił się wszechświat, czyli: przestrzeń, czas, materia, energia, jej oddziaływania oraz m.in. dźwięk, a wraz z nim hałas – zjawisko, którego nikt nie chce i które należy okiełznać.

Spokojnie i bez hałasu

Bez względu na nazwę czy też przeznaczenie wielkich hal występuje w nich niekorzystne zjawisko zwane pogłosem. Można powiedzieć, że pogłos to dźwięk, który pozostaje w pomieszczeniu po tym, jak źródło dźwięku przestało go już wytwarzać. Zbyt duża wartość tej „wybrzmiewającej” energii tworzy hałas pogłosowy.

Klasy odporności pożarowej

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia MI w sprawie warunków technicznych, dotyczących m.in. bezpieczeństwa pożarowego budynków produkcyjno-magazynowych.

Posadzki

Podłogi w nowoczesnych magazynach – cz. III

W celu ograniczenia zjawisk elektrostatycznych w obiektach budowlanych stosowane są różne środki i metody ochrony. Rozwiązaniem są: podłogi przewodzące, odpowiedni dobór materiałów o określonej przewodności oraz antystatyzowanie powierzchniowe i objętościowe.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij