Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2012
Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2012

Drodzy Czytelnicy, ukazał się drugi w 2012 r. numer „Nowoczesnych Hal”, a zarazem pierwszy po dorocznej Konferencji „Nowoczesne hale”, organizowanej przez nasz magazyn w Poznaniu. Audytorium przekraczające 160 osób oraz dyskusje i pytania, które pojawiły się po wykładach prelegentów, to dowód na to, że tematyka nowoczesnego budownictwa halowego i jego meandrów cieszy się zainteresowaniem i możliwe jest stworzenie forum wymiany uwag pomiędzy praktykami a teoretykami. Relację oraz komentarze uczestników III Konferencji „Nowoczesne hale” zamieściliśmy na opracowanym specjalnie dla Państwa materiale filmowym, który przekazujemy na załączonej płycie. Zachęcamy do zapoznania się z relacją na stronach 8-9 oraz odwiedzenia galerii pod adresem www.konferencja.hale.elamed.pl. Za nami konferencja, a przed nami kolejne duże wydarzenie – Międzynarodowe Targi Instalacyjne „Instalacje” w Poznaniu, największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie skierowane do sektora instalacyjnego. Dziś nie ma optymalnych i spełniających swoje funkcje obiektów bez funkcjonującej sprawnej instalacji nowej generacji. "Nowoczesna sieć oświetleniowa w hali" jest bardzo ważna, a właściwie dobrane oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania każdego obiektu. W bieżącym numerze udowadniamy też, że drewno wraca do łask, a "Konstrukcje drewniane zyskują uznanie". Producenci materiałów produkowanych w technologii prefabrykacji zanotowali ponad 30-proc. wzrost zamówień w stosunku do roku 2010. Dlatego z pewnością warto bliżej spojrzeć na zastosowania i możliwości, jakie dają "Konstrukcje z drewna klejonego i litego". Za oknami wyraźnie widać zbliżającą się wiosnę, a więc najbliższe półrocze to najlepszy okres, by przygotować dachy na kolejną… zimę. Zarządcy budynków mogą dmuchać na zimne, rozważając instalację dmuchaw rozprawiających się ze śniegiem, bądź pamiętać, że "Do odśnieżania potrzebny jest projekt". To oczywiście tylko niektóre artykuły bieżącego numeru. Wiele równie ciekawych tematów poruszamy na kolejnych stronach naszego dwumiesięcznika. Obejmując prowadzenie „Nowoczesnych Hal”, dołożę wszelkich starań, by czasopismo, podążając za najnowszymi trendami w branży, pomagało szukać nowych możliwości i najlepszych rozwiązań po to, aby sprostać wymaganiom Państwa, naszych Czytelników. Chcemy, by „Nowoczesne Hale” stanowiły najlepsze źródło wiedzy i informacji dla branży. Życzymy zajmującej lektury!

Rynek

W branży

Bramy segmentowe oszczędzają przestrzeń

Żadna nowoczesna hala produkcyjna lub magazynowa nie może się obejść bez szlaków komunikacyjnych, których początkiem i końcem są drzwi lub brama. Nowoczesnym i sprawdzonym rozwiązaniem są segmentowe bramy przemysłowe. Dają one stabilną ochronę mechaniczną obiektu, wysokie parametry termiczne oraz skuteczne zabezpieczenie przed wiatrem i wilgocią.

Wydarzenia

III Konferencja "Nowoczesne hale"

– To wydarzenie, na którym trzeba być – tak podsumował kolejną, trzecią już edycję Konferencji „Nowoczesne hale” dr hab. inż. Jerzy Szlendak z Politechniki Białostockiej. 25 stycznia do poznańskiego hotelu Mercure przybyło ponad 160 projektantów, wykonawców i inwestorów.

Sukces konferencji DAFA

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA 26 stycznia podczas MTP BUDMA 2012 zorganizowało po raz drugi własną konferencję naukowo-techniczną pod hasłem: „DAchy i FAsady – wyższy standard budownictwa”.

Budownictwo przyszłości na Budmie 2012

Najnowsze, dostępne na rynku produkty i rozwiązania dla różnych sektorów branży budowlanej oraz kompleksowy przegląd trendów budownictwa przyszłości – to główny powód, dla którego warto było odwiedzić Poznań w dniach od 24 do 27 stycznia 2012 roku.

Nowa brama z V-przetłoczeniem

Najnowsze trendy w budownictwie przemysłowym to dominacja elewacyjnych płyt warstwowych, charakteryzujących się wysoką estetyką i łatwością montażu.

Chcą stworzyć inteligentną belkę

W ramach projektu współfinansowanego ze środków publicznych, przy współudziale Instytutu Spawalnictwa i Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego, spółka Kolb opracowała innowacyjną koncepcję systemu konstrukcyjnego „Adamantis” - kompleksową metodę projektowania, produkcji i montażu konstrukcji stalowych.

Seryjność jest tańsza

Rozmowa z Antonim Batorem, prezesem zarządu KOLB Sp. z o.o. o diamentowej innowacji mającej zapewnić obniżenie kosztów budowy hal wielkopowierzchniowych

Polimex-Mostostal z turecką plazmą

Zakład Wyrobów Stalowych Polimex- Mostostal w podkarpackim Rudniku to mocny punkt na mapie polskiego przemysłu metalowego. Firma zajmująca się wytwarzaniem różnorodnych konstrukcji stalowych - stawia na rozwój. Od kilku tygodni swój zakład wyposażyła w nowoczesną przecinarkę plazmową.

Techniki i technologie

Konstrukcje z drewna klejonego i litego. Wybrane technologie produkcji nowoczesnych hal – cz. IV

Stosowanie drewna w budownictwie trwało od prehistorycznych czasów i do końca XIX wieku następowało powolne unowocześnianie rozwiązań technicznych w miarę rozwoju innych materiałów, głównie metali, do wytwarzania narzędzi do obróbki.

Konstrukcje drewniane zyskują uznanie

W ubiegłym roku producenci konstrukcji drewnianych produkowanych w technologii prefabrykacji zanotowali ponad 30-proc. wzrost zamówień w stosunku do roku 2010. Wysokiej jakości produkt oraz krótki termin montażu – spowodowały ogromny wzrost zainteresowania inwestorów konstrukcjami prefabrykowanymi.

Lekka obudowa ścian i dachów hal. Cz. II – płyty warstwowe

W pierwszej części artykułu dotyczącym lekkich obudów ścian i dachów hal („Nowoczesne Hale”, 1/2012) zostały omówione blachy fałdowe oraz kasety ścienne. Tym razem przyjrzymy się bliżej płytom warstwowym, które jako osłony ścienne i dachowe nie tylko zapewniają odpowiednią szczelność, ale także spełniają wymogi cieplno-wilgotnościowe i akustyczne.

Akcesoria do łączenia prefabrykowanych ścian żelbetowych – szyny kotwiące

W artykule został przedstawiony system szyn kotwiących w oparciu o dwa typy połączeń elementów prefabrykowanych elewacyjnych: połączenia ściana żelbetowa – słup żelbetowy oraz połączenia słup żelbetowy – ściana z elementów murowych, bloczków.

Wybrane techniki praktycznego stosowania cienkościennych profi li zimnogiętych

Cienkościenne profile zimnogięte występują w formie prętów lub blach fałdowych. Rozwój projektowania i stosowania w praktyce konstrukcji z kształtowników zimnogiętych odpowiadający współczesnym potrzebom nastąpił po długoletnich badaniach doświadczalnych oraz dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii produkcji.

Posadzki przemysłowe

Podłogi w nowoczesnych magazynach – cz. II

Kontynuujemy rozpoczętą w poprzednim numerze „Nowoczesnych Hal” (nr 1/2012) tematykę podłóg w magazynach. Omówiono już problem posadzek narażonych na trudne warunki, różnorodności obciążeń oraz podatności podłoża.

Inwestycje

Nowoczesna sieć oświetleniowa w hali - cz. I

Właściwie dobrane oświetlenie jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania każdego obiekty przemysłowego oraz stwarza optymalne warunki do pracy.

Artykuł promocyjny

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania nagrzewnic FLOWAIR w obiektach wielkokubaturowych

Ogrzewanie nadmuchowe (powietrzne) jest najbardziej efektywną metodą dostarczania ciepła do obiektów wielkokubaturowych. Dzięki wprawieniu powietrza w ruch oraz specjalnej konstrukcji wymiennika nagrzewnice powietrza mają wysokie współczynniki wymiany ciepła. Mała bezwładność systemu zapewnia szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury oraz pozwala dostosować moc grzewczą do aktualnych potrzeb. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w nagrzewnicach nadmuchowych firmy FLOWAIR pozwalają dodatkowo maksymalizować wydajność urządzeń oraz redukować ich oddziaływanie na środowisko.

Inwestycje

Pasma świetlne – innowacyjna optymalizacja kosztów. Cz. II

W pierwszej części artykułu, który ukazał się w numerze 1/2012 „Nowoczesnych Hal”, omówione zostało zastosowanie aerożelu w przeszkleniach z płyt poliwęglanowych. W drugiej natomiast przedstawiona zostanie innowacyjna konstrukcja pasm świetlnych.

Zabezpieczenia

Do odśnieżania potrzebny jest projekt

Odśnieżanie dachu narusza swego rodzaju równowagę śniegową, która jest podstawą obliczeń projektowych. Pojawiają się schematy obciążeń, na jakie konstrukcja nie była projektowana. W Polsce było kilka przypadków awarii budowlanych spowodowanych niewłaściwą kolejnością odśnieżania dachów. Dziś już wiadomo, że do właściwego odśnieżania potrzebny jest... projekt.

Dmuchaj na zimne

Znane sposoby odśnieżania dachów bazują na metodach mechanicznych, powodujących w wielu wypadkach uszkodzenia pokrycia. Na popularności zyskują ostatnio stosunkowo efektywne – tyle że kosztowne – podgrzewanie połaci dachowej za pomocą układu grzewczego oraz metody chemiczne. Zaskakująco efektywną alternatywą okazuje się... zdmuchiwanie śniegu.

Robot w akcji. Nowe sposoby walki z korozją konstrukcji

W zakresie przygotowania powierzchni pod powłoki oraz nakładania powłok antykorozyjnych obserwuje się widoczny postęp. Wymuszają go przede wszystkim potrzeba redukcji kosztów, rosnące wymogi ochrony środowiska oraz oczekiwania inwestorów dotyczące podniesienia jakości i trwałości powłok.

Zapłać za halę... hałas dostaniesz za darmo!

Wielu inwestorów, którzy zlecają firmom wybudowanie dużej hali, zupełnie nie zdaje sobie sprawy z faktu, że płacąc wykonawcy za halę, zazwyczaj otrzymują niechciany prezent w postaci ogromnego hałasu pogłosowego. Problem ujawnia się zdecydowanie dopiero wtedy, gdy w hali włącza się wentylacja, a szczególnie gdy pracować zaczynają maszyny.

Oprogramowanie

Darmowe zarządzanie projektem

Najważniejszym atutem BIM (Building Information Modelling), czyli Modelowania Informacji o Budynku, jest możliwość kontroli oraz łączenia w spójną całość kolejnych etapów cyklu życia konstrukcji


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij