Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2012
Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2012

Trafia do Państwa pierwszy w 2012 roku numer „Nowoczesnych Hal”. Pierwszy też z innego powodu – otóż wraz z tym numerem zmieniamy częstotliwość ukazywania się „Nowoczesnych Hal”. Z dotychczasowego kwartalnika „Nowoczesne Hale” stają się dwumiesięcznikiem, gwarantując Państwu bardziej regularny dostęp do najnowszych informacji na temat nowoczesnych technologii projektowania, budowy i wyposażenia obiektów przemysłowych. A co w tym pierwszym numerze? Polecam Państwu rozmowę z Bartłomiejem Witwickim, jednym z twórców wielokrotnie nagradzanej Hali na Skarpie. Co zadecydowało o sukcesie tego projektu? Recepta wydaje się prosta: „Pomysł, detal, prostota”. Jeśli brzmi ona dla Państwa interesująco, z pewnością warto bliżej zapoznać się z tekstem. Coraz częściej zdarzające się wypadki, kataklizmy, trzęsienia ziemi, terroryzm powodują, że już na etapie projektowania hal przemysłowych czy innych budynków takie sytuacje wyjątkowe powinno się wziąć pod uwagę. Polecam Państwu artykuł „Projektowanie hal z uwzględnieniem sytuacji wyjątkowych”. Do takich sytuacji należą także oczywiście wstrząsy parasejsmiczne, które wywoływane mogą być wstrząsami górniczymi. Dlatego „Hale z prefabrykatów na terenach występowania wstrząsów górniczych” stanowią doskonałe uzupełnienie tej tematyki. Analizie poddajemy także „Skutki oddziaływania pożaru na strunobetonowe elementy konstrukcji hali wystawowej”. Rozpoczynamy cykl dotyczący „Lekkiej obudowy ścian i dachów hal”, na początek skupiając Państwa uwagę na blachach fałdowych i kasetach ściennych. To oczywiście tylko niektóre artykuły, nie sposób wymienić tu wszystkich. Niewiele czasu pozostało już do III Konferencji „Nowoczesne Hale”, dlatego już teraz zachęcam do zarezerwowania sobie czasu 25 stycznia. Zapraszam do Poznania, tam nie może Państwa zabraknąć. Szczegóły znajdą Państwo na www.konferencja.hale.elamed.pl.

Projektowanie

Pomysł, detal, prostota

Wyśrubowane wymogi finansowe w przetargach mogą dość poważnie ograniczać możliwości projektanta, jednak w wypadku bytomskiej Hali na Skarpie udało się stworzyć obiekt nie tylko funkcjonalny, ale i niebanalny, dobrze wpisujący się w industrialny charakter Bytomia.

Architektura musi budzić emocje

ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP to jedna z ciekawszych śląskich pracowni architektonicznych. Architekci tworzący na najbardziej uprzemysłowionych terenach Polski kształtują przestrzeń tak, by łączyć ślady przeszłości z nowoczesnymi trendami. Odnoszą na tym polu znaczące sukcesy.

QUE BONO? O relacjach projektant – wykonawca

Słowo kluczowe w każdej działalności gospodarczej zaczyna się na literę K – jest nim słowo „klient”. Kolejnym ważnym słowem są oczywiście „zyski”. Czy jednak konflikt między projektantami a wykonawcami przynosi zyski którejkolwiek ze stron?

Projektowanie hal z uwzględnieniem sytuacji wyjątkowych

Lekka obudowa ścian i dachów hal. Cz. I – blachy fałdowe i kasety ścienne

Zadaniem obudowy ścian zewnętrznych i dachów budynków halowych jest zabezpieczenie ich przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych(opadów, wiatru, temperatury)oraz np. pyłów.

Podatność węzłów w ramach okonstrukcji słupowo-ryglowej i prętowo-cięgnowej

W analizie wpływu podatnych węzłów na redystrybucję sił wewnętrznych uwzględniono podatność węzłów konstrukcji stalowej zakotwienia w fundamentach oraz podatność na obrót stóp fundamentowych w gruncie.

Lekka hala kratowa z kształtowników giętych

W artykule przedstawiono koncepcję lekkiej konstrukcji ramy kratowej z ryglem o rozpiętości 24,0 zaprojektowanej z ocynkowanych ogniowo kształtowników na zimno z blach ze stali S275 o 4,0 i 5,0 mm.

Przekrycie dachowe o nieregularnej formie. Cz. I

W dziedzinie przekryć budynków wielkokubaturowych dachy budowli sakralnych potrafią stanowić interesujące wyzwanie konstrukcyjne. W pierwszej części artykułu opisano koncepcję architektoniczną kościoła w Sędziszowie Małopolskim oraz kształtowanie konstrukcji pokrycia dachowego.

Hale z prefabrykatów na terenach występowania wstrząsów górniczych

W artykule przedstawiono wybrane najważniejsze wytyczne dotyczące obliczania hal prefabrykowanych na terenach objętych wpływami parasejsmicznymi indukowanymi wstrząsami górniczymi.

Techniki i technologie

Synergia wzmacnia markę

Co w praktyce niesie ze sobą zmiana marki firmy? Jakie korzyści przynosi rebranding? Na te i inne pytania odpowiada Dariusz Ziomek, dyrektor firmy Lindab Buildings Sp. z o.o.(dawniej: Lindab-Astron Sp. z o.o.).

Kiedy hala systemowa? Spojrzenie projektanta

Architektura przemysłowa nie musi być piękna – musi być przede wszystkim funkcjonalna i dobrze spełniać stawiane jej zadania.

Obsługa od A do Z w halach i biurowcach

Z wiceprezesem firmy Amwin, Maciejem Winterem, rozmawiamy między innymi o budowaniu hal i biurowców przy zachowaniu optymalnego stosunku jakości do ceny oraz o innowacyjnych rozwiązaniach.

Oferują przestrzeń

Goldbeck Sp. z o.o. to firma, z której systemów budowlanych korzystają już takie koncerny, jak: Goodman,Prologis, SEGRO, Panattoni, Point Park Properities, AIG Lincoln, Nestle, Fiege, Nokia. O rozwoju firmy w Polsce rozmawiamy z Piotrem Brańką, dyrektorem zarządzającym Goldbeck Sp. z o.o.

Skutki oddziaływania pożaru na strunobetonowe elementy konstrukcji hali wystawowej. Cz. I.

Wybrane technologie produkcji hal. Cz. III. Elemnty zimnogięte, rury okrągłe, kwadratowe i prostokątne

Stosowane obecnie elementy z profilowanych na zimno kształtowników są w większości stypizowane. Typizacja elementów pozwala na automatyzację procesów technologicznych przy ich produkcji.

Dobór łączników do montażu stalowych blach profilowych

Publikacja „Wytyczne doboru łączników do montażu stalowych blach profilowych dachów i ścian” zawiera przykłady wymagań dla elementów mocujących oraz wytyczne stosowania ich w lekkiej obudowie dachów i ścian przy montażu blach.

Prefabrykowane konstrukcje łączone płytką kolczastą

Wynaleziona w połowie XX wieku w USA płytka kolczasta zmieniła globalny rynek budowlany, stając się nowym łącznikiem do konstrukcji drewnianych.

Polerowany beton – przyszłość posadzek przemysłowych i dekoracyjnych

Polerowany beton to technologia przyszłości

Posadzki przemysłowe

Posadzki żywiczne do hal magazynowych

Zalety stosowania żywic w konkretnych warunkach użytkowania sprawiają, że systemy z nich zbudowane wciąż zyskują na popularności. Posadzki żywiczne w halach magazynowych nierzadko okazują się niezastąpionym rozwiązaniem.

Podłogi w nowoczesnych magazynach. Cz. I

W ostatnich dziesięcioleciach w Polsce zrealizowano wiele obiektów magazynowych, usługowych i produkcyjnych, których podłogi wymagają specjalnego zaprojektowania i właściwego, dokładnego wykonania.

Posadzki w trudnych warunkach

Na co zwraca się uwagę dobierając posadzkę do użycia w najbardziej wymagających warunkach eksploatacji?

Logistyka

Rozwiązania wspomagające zarządzanie magazynem

Urządzenia automatycznej identyfikacji bezustannie ewoluują w celu zapewnienia optymalnego poziomu obsługi procesów magazynowych. Jaki sprzęt jest najczęściej wykorzystywany dzisiaj w magazynach i jakie są perspektywy rozwoju technologii AutoID?

Ogrzewanie i wentylacja

Ekonomiczne ogrzewanie obiektów przemysłowych oraz wysokich

Ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych i wysokich niełatwym zadaniem. Aby należycie dobrać system ogrzewania do potrzeb, należy dokładnie poznać specyfikę obiektu.

Oświetlenie

Pasma świetlne – innowacyjna optymalizacja kosztów. Cz. I

W dziedzinie doświetlenia pasma świetlne z przeszkleniem poliwęglanowym wykonanym w nowej technologii są dzisiaj nowością. Niedługo jednak, ze względu na ich pozytywny wpływ na optymalizację kosztów utrzymania obiektu, mogą stać się standardem.

W blasku diod

Czy oświetlenie diodowe to odpowiednie rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa halowego.

Zabezpieczenia antykorozyjne

Powłoki metalowe i metalowo-malarskie do ochrony konstrukcji stalowych przed korozją. Cz. I

Względy ekonomiczne wymagają, by konstrukcje stalowe przewidziane do wieloletniej eksploatacji były skutecznie chronione przed korozją. Jakie metody są najbardziej optymalne?

Oprogramowanie

Program do zarządzania produkcją i montażem konstrukcji stalowych w praktyce wykonawczej

Zarządzanie produkcją konstrukcji stalowych z udziałem technik komputerowych w przemyśle budowlanym odbywa się dopiero od kilku lat. Perspektywa jego rozwoju jest jednak obiecująca.

Dlubal - nowoczesny program do obliczeń konstrukcji. Wersja polska według Eurokodów

Program firmy Dlubal został stworzony do obliczeń statycznych i dynamicznych konstrukcji stalowych, żelbetowych, drewnianych (w tym z drewna litego i klejonego warstwowo), szklanych i zespolonych.

BIM w praktyce: stadion EURO 2012 PGE Arena Gdańsk

Już w tym roku Polska będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych – Europejskich Mistrzostw w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Bardzo ważną rolę w tym święcie piłki nożnej odgrywają stadiony, które na czas rozgrywek stają się „świątyniami sportu”.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij