Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2020
Nowoczesne Hale wydanie nr 1/2020

W wydaniu: Czynniki wpływające na bezpieczeństwo konstrukcji hal przemysłowych; Projektowanie systemów wentylacji w obiektach przemysłowych; Dach stalowy solidną podstawą dla fotowoltaiki; Wyższa częstotliwość zgrzewania to wyższa jakość poszycia hal namiotowych; Dwuparametrowa ocena betonu w posadzkach przemysłowych; Przygotowanie terenu inwestycji

Polecamy: Funkcjonalność systemów oddymiania obiektów handlowych; W budowie zbiorników nie mamy sobie równych. Wywiad z Krzysztofem Polakiem, prokurentem firmy Miltom; Nieograniczone możliwości technologii BIM w praktyce. Wywiad z architekt Agnieszką Jadranką-Krawczyk; Precyzja i pasja siłą nowych technologii. Wywiad z Jarosławem Sitarzem z firmy Metal-Technika; PROMUS Ruda Śląska rozbudowuje lotnisko w Pyrzowicach

Rynek

Z branży

Aktualności z rynku magazynowego

Zabezpieczenia

Funkcjonalność systemów oddymiania obiektów handlowych

Pożary obiektów wielkokubaturowych, których konsekwencją było całkowite zniszczenie budynku i znajdującego się wewnątrz mienia, dotyczą głównie hal magazynowych i produkcyjnych, a znacznie rzadziej obiektów handlowych. Fakt ten można powiązać z niższymi wymaganiami odnośnie do stosowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiektach przemysłowo-magazynowych (PM). Nie oznacza to jednak, że obiekty handlowe dzięki stosowaniu nowoczesnego monitoringu, stałego nadzoru służb ochrony czy systemów gaśniczych nie są narażone na takie zdarzenia.

Czynniki wpływające na bezpieczeństwo konstrukcji hal przemysłowych

W artykule przedstawiono zagadnienia bezpieczeństwa konstrukcji hal przemysłowych. Omówiono projektowe, realizacyjne i eksploatacyjne aspekty tego bezpieczeństwa. Szczególną uwagę poświęcono czynnikom ludzkim jako tym, od których w największym stopniu zależy zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a jednocześnie negatywne skutki ewentualnych błędów popełnianych przez człowieka pociągają za sobą największe konsekwencje.

W budowie zbiorników nie mamy sobie równych. Wywiad z Krzysztofem Polakiem, prokurentem firmy Miltom

Firma Miltom specjalizuje się w projektowaniu, dostawie oraz montażu zbiorników do gromadzenia wody przeciwpożarowej i pitnej. Krzysztof Polak, prokurent firmy Miltom, podzielił się z redakcją czasopisma „Nowoczesne Hale” informacjami dotyczącymi rozwoju firmy, złożonego procesu certyfikacji zbiorników oraz technologii wykorzystywanej w serwisowaniu systemów przeciwpożarowych.

Projektowanie systemów wentylacji w obiektach przemysłowych

W artykule przedstawiono najważniejsze wymagania dotyczące projektowania wentylacji przemysłowej – ogólnej, miejscowej i pożarowej – w obiektach przemysłowych. Są one określone na podstawie przepisów obowiązujących w zakresie budownictwa, ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz znajdują się w literaturze fachowej.

Techniki i technologie

Ekologia i bezpieczeństwo idą ze sobą w parze

Poznańska rodzinna firma W.P.I.P. od ponad 25 lat działa na polskim rynku budowlanym w zakresie projektowania i generalnego wykonawstwa zakładów, wielkopowierzchniowych magazynów, centrów logistycznych oraz biurowców i osiedli mieszkaniowych.

Nieograniczone możliwości technologii BIM w praktyce. Wywiad z architekt Agnieszką Jadranką-Krawczyk

Architekt Agnieszka Jadranka-Krawczyk, BIM Information Manager oraz Business Development Manager w firmie Graph’it, opowiedziała redakcji czasopisma „Nowoczesne Hale” o możliwościach modelowania budynków z wykorzystaniem technologii BIM, opłacalności w wykorzystaniu systemu przez inwestora oraz wykorzystaniu w projektowaniu BIM modelowania 3D i VR.

Dach stalowy solidną podstawą dla fotowoltaiki

Różnorodność konstrukcji hal oraz materiałów wykorzystywanych do ich realizacji wynika z potrzeby dostosowania obiektu do profilu jego przeznaczenia i sposobu użytkowania. Wymagania konstrukcyjne są zupełnie inne dla hal sportowych, lotnisk, hal targowych czy magazynów. Swoją wiedzą z czytelnikami czasopisma „Nowoczesne Hale” dzieli się Radosław Szamburski z firmy Astron Buildings Sp. z o.o.

Precyzja i pasja siłą nowych technologii. Wywiad z Jarosławem Sitarzem z firmy Metal-Technika

Firma Metal-Technika od szesnastu lat zaopatruje klientów w urządzenia do cięcia metalu, które z powodzeniem wykorzystywane są także w branży budowlanej. Jarosław Sitarz podzielił się z redakcją kwartalnika „Nowoczesne Hale” informacjami o możliwościach nowoczesnych wycinarek i dopasowaniu ich do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Wyższa częstotliwość zgrzewania to wyższa jakość poszycia hal namiotowych

Renoma na rynku wymaga dużej niezawodności i precyzji projektu każdej hali namiotowej. Wymóg wysokiej jakości wykonania hal jest jednym z powodów, dla którego firma Rekord Hale Namiotowe nawiązała w 2018 roku współpracę z firmą FIAB, wiodącym producentem zgrzewarek wysokiej częstotliwości. Na przełomie lat 2018 i 2019 firma Rekord Hale Namiotowe zakupiła dwie maszyny zgrzewające. Jedną z nich była mobilna zgrzewarka FIAB HPS Q-drive, a drugą – maszyna FIAB 1400 ze stołem o długości 78 m.

Wyposażenie hali

Dwuparametrowa ocena betonu w posadzkach przemysłowych

Betonowe posadzki przemysłowe charakteryzują się stosunkowo dużą awaryjnością. Najczęściej powtarzającą się wadą jest niezadowalająca jakość wierzchniej warstwy o grubości kilku centymetrów. Jej silne sporowacenie i spękania zmuszają do przedwczesnej naprawy lub wymiany. Jedną z ważnych przyczyn takiego stanu jest brak skutecznej metody oceny wytrzymałości betonu w tej warstwie, a szczególnie szybkości obniżania się wytrzymałości betonu w kierunku powierzchni.

Projektowanie

Przygotowanie terenu inwestycji

Przygotowanie terenu budowy dla powstającego obiektu przemysłowego wymaga podjęcia zorganizowanych działań, które usprawnią proces budowy i pozwolą na ukończenie całej realizacji w wymaganym terminie.

Artykuł promocyjny

PROMUS Ruda Śląska rozbudowuje lotnisko w Pyrzowicach

W lipcu 2019 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA wybrało firmę PROMUS Ruda Śląska na wykonawcę rozbudowy terminalu pasażerskiego „B” lotniska w Pyrzowicach.

Wydarzenia

E-trendów w logistyce już nie zatrzymamy

Według raportu Statista Digital Market Outlook Polska plasuje się na 13. miejscu wśród najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. Z tak dynamicznym wzrostem tego nowoczesnego kanału sprzedaży wiążą się także zmiany w strukturze operacji logistycznych. Aktualne trendy i rozwiązania e-commerce w tym sektorze zostaną pokazane na targach Modernlog 2020. W sposób szczególny zostanie uwzględniona idea zrównoważonego rozwoju.

Targi FASTENER POLAND® zwierciadłem branży

Na Międzynarodowe Targi Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND® warto czekać przez cały rok. Edycja, która odbyła się 8-9 października 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, pokazała siłę branży.

Zabezpieczenie wykonawcy w relacjach z generalnym wykonawcą. Relacja ze szkolenia Stowarzyszenia DAFA

Obecna sytuacja rynkowa nie jest łatwa dla wykonawców – firmy skarżą się, że generalni wykonawcy nie chcą płacić za wykonane roboty. Bywa, że niekorzystne aneksy i umowy narzucane są podwykonawcom „siłą”. Podstawą jest dobrze skonstruowana umowa. Stowarzyszenie DAFA wychodzi naprzeciw tym problemom i organizuje panele szkoleniowe skoncentrowane na zabezpieczeniu i ochronie wykonawcy w relacjach ze zleceniodawcami.

Circular economy – o tym się mówi

Gospodarka obiegu zamkniętego to temat, który nie schodzi z ust osób zawodowo związanych z przemysłem. Nie inaczej będzie podczas zbliżających się Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®, które odbędą się 3-5 marca 2020 r. w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij