Budujemy Hale. Poradnik inwestora i projektanta. Edycja 2020
Budujemy Hale. Poradnik inwestora i projektanta. Edycja 2020

Już po raz szósty oddajemy w ręce Czytelników Poradnik Inwestora i Projektanta – BUDUJEMY HALE 2020.
Publikacja dedykowana jest osobom, które przymierzają się w do budowy nowego magazynu lub rozbudowy już istniejącego obiektu. Tegoroczna edycja kierowana jest również do projektantów poszukujących nowych pomysłów, inspiracji, czy rozwiązań. Autorami artykułów są osoby, które uczestniczyły w wielu procesach inwestycyjnych i mają na swoim koncie liczne realizacje obiektów wielkopowierzchniowych, a na łamach poradnika dzielą się swoim bogatym doświadczeniem w tym zakresie.

Projektowanie

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też słup żelbetowy, za każdym razem procedury normowe wymagają od nas rozwiązania mniej lub bardziej złożonego problemu stateczności.

Wyposażenie hali

Inwestycja na lata. Bramy przemysłowe na polskim rynku

Bramy przemysłowe coraz powszechniej stosuje się we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych jako zewnętrzne zamknięcie magazynów, hal produkcyjnych oraz różnego rodzaju obiektów handlowo-usługowych, takich jak: salony sprzedaży, hipermarkety, warsztaty samochodowe poprzez największe centra logistyczne czy obiekty jednostek szybkiego reagowania. Mogą być używane również jako przegrody wewnątrz budynku. Właśnie z uwagi na zastosowanie ważne jest, aby taka brama była bezpieczna, niezawodna i dawała możliwość szybkiego umożliwienia przejazdu.

Rozmowa

Lubimy projekty z etykietą „naj”

Wywiad z Mariuszem Góreckim, Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym Atlas Ward Polska

Prawo i finanse

Ubezpieczenie procesu realizacji hali – od projektowania po budowę

Proces budowy hali od samego rozpoczęcia przygotowywania projektu po zakończenie robót budowlanych jest obarczony dużym ryzykiem. Co do zasady można przyjąć, że ryzyko to jest standardowe dla budownictwa w Polsce i obejmuje w szczególności kwestie: prawidłowości wykonania projektu, wykonawstwa i jego jakości, ochrony życia, zdrowia i bezpieczeństwa, majątku (w tym osób trzecich), a także niepewności co do terminowości realizacji prac i wysokości kosztów (nawet w przypadku ustalenia wynagrodzenia wykonawców o charakterze ryczałtowym).

Rozmowa

Od rodzinnej firmy do generalnego wykonawcy dużych obiektów przemysłowych

Wywiad z Robertem Karczewskim, pełnomocnikiem zarządu Rex-Bud Budownictwo i prezesem Rex-Bud Properties

Projektowanie

Analiza wpływu przyjętego rozwiązania konstrukcyjnego głównego układu nośnego hali na zużycie stali i walory techniczno-użytkowe

Hale o konstrukcji stalowej należą do jednego z najczęściej stosowanych typów konstrukcji obiektów przemysłowych. Z uwagi na dużą liczbę wykonywanych obiektów konieczna staje się optymalizacja ich konstrukcji z uwagi na obniżenie ich ciężaru własnego, a co za tym idzie – kosztów konstrukcji.

Techniki i technologie

Przegląd wybranych metod zagęszczenia mieszanki betonowej przy produkcji prefabrykatów dla budownictwa wielkopowierzchniowego

Intensywny rozwój budownictwa wielkopowierzchniowego pociąga za sobą konieczność dokonania przeglądu szczegółów związanych z procesem produkcyjnym tego typu wyrobów. Jedną z podstawowych operacji roboczych wpływających m.in. na wytrzymałość oraz jakość produkowanych prefabrykatów jest proces zagęszczania mieszanki betonowej. W artykule zaprezentowane zostały wybrane metody zagęszczania mieszanki betonowej dla potrzeb budownictwa wielkopowierzchniowego, m.in. takie jak wibrowanie i odpowietrzanie.

Budownictwo w energetyce

Pasywne hale magazynowe

W artykule podjęto nowy temat łączący się z halami magazynowymi – „magazyn pasywny”. Czy rzeczywiście hala magazynowa wyposażona w systemy fotowoltaiczne, nie tylko na dachu hali, to nieunikniona przyszłość, z którą będą się stykać inwestorzy i projektanci hal magazynowych?

Wentylacja i ogrzewanie

Wykorzystanie wymienników gruntowych w wentylacji hal przemysłowych

Przemysł jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki narodowej, a wraz z rolnictwem i budownictwem konsumuje prawie połowę całej produkowanej energii. Wysokość kosztów produkcji, zyski przedsiębiorstw oraz konkurencyjność ich produktów na rynku światowym, a także szybszy rozwój i innowacyjność wymagają zwiększania efektywności wykorzystania energii w gospodarce, a w szczególności w sektorze przemysłowym.

Wyposażenie hali

Szlabany. Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie?

Szlabany stanowią optymalny sposób kontroli dostępu na teren zakładu przemysłowego lub parkingu, w szczególności gdy spodziewana jest duża liczba samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających. Relatywnie krótki czas cyklu otwarcia i zamknięcia, zwłaszcza w porównaniu do standardowych rozwiązań bram automatycznych, oznacza większą przepustowość podczas wjazdu na teren obiektu.

Nowe inwestycje

Prezentacja Atlas Ward Polska

Atlas Ward Polska: Jesteśmy polskim liderem w zakresie budowy obiektów kubaturowych i wielkopowierzchniowych. Kompleksowo zarządzamy procesami inwestycyjno-budowlanymi, począwszy od zrozumienia potrzeb klienta, przez projektowanie nowoczesnych rozwiązań, po zarządzanie procesami administracyjnymi i budowlanymi. Specjalizujemy się w budowie parków logistycznych, hal magazynowych i produkcyjnych, obiektów biurowych i ekologicznych.

Commercecon. Generalne wykonawstwo. Budujemy Twoją przyszłość

Commercecon to firma specjalizująca się w generalnym wykonawstwie obiektów przemysłowych o różnym przeznaczeniu: hale produkcyjne i magazynowe, nowoczesne centra logistyczne, specjalistyczne obiekty dla energetyki, przemysłu ciężkiego, chemicznego, spożywczego, motoryzacyjnego, a nawet wojska.

Ponad 20 lat doświadczenia w budowie hal stalowych – MCM Project

MCM Project: Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji rynkowej, a nasz zespół ma ponad 20-letnie doświadczenie w budowie hal stalowych. Budujemy dla największych polskich i zagranicznych firm. Uczestniczyliśmy w budowie kilkuset hal stalowych o powierzchni od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Ekonomiczność projektowania budynków z płyt warstwowych Paroc Panel System

Paroc Panel System ma ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji systemów lekkiej obudowy z płyt izolacyjnych dla każdego rodzaju budynku i różnorodnych zastosowań. Wizytówką firmy są płyty ścienne z rdzeniem izolacyjnym z wełny skalnej jakości AST®.

PROMUS Ruda Śląska. Kompleksowa realizacja inwestycji budowlanych

Nasza spółka powstała w 1991 roku. Przez ponad 25 lat obecności na rynku wypracowaliśmy pozycję lidera, stając się jednym z najbardziej doświadczonych polskich zakładów wytwarzających elementy konstrukcji stalowych. „Łączymy wszystkie elementy” – tym dokładnie się zajmujemy.

Rex-Bud Budownictwo – od 25 lat na polskim rynku budowlanym

Grupa Rex-Bud to świetnie radzące sobie na rynku trzy firmy – Rex-Bud Budownictwo, Rex-Bud Properties i RBT – zajmujące się odpowiednio: generalnym wykonawstwem, usługami deweloperskimi i produkcją kształtowników zimnogiętych, obróbek i blach trapezowych do zastosowań przemysłowych. Najdłużej i najprężniej działa pierwsza marka, która może się pochwalić 25-letnim doświadczeniem i około dwoma milionami metrów kwadratowych wybudowanych powierzchni przemysłowych.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij