Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2017
Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2017

W najnowszym, ostatnim już w tym roku wydaniu czasopisma tematem numeru są zabezpieczenia przed korozją konstrukcji metalowych. W wydaniu znaleźć można wiele interesujących tematów m.in. wpływ nowego systemu rozpylania na wybrane właściwości powłok cynkowych natryskiwanych cieplnie; Wybrane zagadnienia wentylacji i ogrzewania hal przemysłowych; Industrial floors, czyli współczesne posadzki przemysłowe; Płyty warstwowe z rdzeniem hybrydowym; Oświetlenie obiektów handlowych. Normy i dobre praktyki; Dostosowanie potencjału producentów i projektantów nowoczesnych hal stalowych do przyspieszonego cyklu inwestycyjnego;

Projektowanie

Prętowo-cięgnowe systemy dachów składanych

Autor prezentuje trzeci z serii artykułów dotyczących prętowo-cięgnowych konstrukcji obiektów halowych. W edycji 2017 poradnika „Budujemy Hale” dokonał ogólnego przeglądu tych systemów, których zasadniczymi elementami są rozciągane wiotkie cięgna i membrany. W numerze 3/2017 „Nowoczesnych Hal” zamieścił listę ich zalet, które w jego mniemaniu powinny skłaniać inwestorów i projektantów do szerszego ich stosowania w praktyce. W poniższym artykule przedstawia współczesne konstrukcje składanych przekryć tego typu.

Artykuł promocyjny

Jak unikać błędów w projektowaniu i budowaniu hal namiotowych – odpowiednie łączenie pokryć z PVC

Niedoszacowanie obciążenia materiału pokrywającego poszycie hali namiotowej (ilość śniegu podawana w kg/m2) może prowadzić do odkształcania się napiętego materiału lub – co gorsza – jego rozerwania, a nawet odginania i załamania samej konstrukcji.

INSULARIS PIANO – lekkość tworzenia, lekkość konstrukcji, lekkość wypełnienia

Wytwórnia Betonu Towarowego kojarzy się każdemu inżynierowi z gruszką mieszanki betonowej – podstawowym materiałem konstrukcyjnym stosowanym współcześnie w budownictwie. Tymczasem w betoniarniach CEMEX oprócz standardowych betonów produkuje się również innowacyjne mieszanki do specjalnych zastosowań.

Projektowanie

Dostosowanie potencjału producentów i projektantów nowoczesnych hal stalowych do przyspieszonego cyklu inwestycyjnego – cz. II

W numerze 4/2016 „Nowoczesnych Hal” redaktor naczelny, oprócz krótkiego omówienia zawartości kwartalnika, przedstawił nową propozycję, która ostatnio występuje w budownictwie hal coraz częściej: projektowanie z uwzględnieniem wymaganego tempa robót. Powyższe jest zagadnieniem złożonym i obejmuje nie tylko projektowanie, ale również realizację najpierw wytwórni konstrukcji stalowych, a potem montaż na budowie. Niniejszy artykuł jest próbą omówienia wybranych zagadnień dotyczących tego tematu.

Artykuł promocyjny

Inteligentna praca oświetlenia w magazynach wysokiego składowania

Przy oświetleniu magazynów wysokiego składowania istotną kwestią jest dobór odpowiedniego oświetlenia spełniającego normy i zapewniającego komfortową pracę. Ważnym elementem z punktu widzenia inwestora są oszczędności energii elektrycznej. Zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem pozwala zaoszczędzić duże ilości energii elektrycznej przy zachowaniu odpowiedniego komfortu pracy w strefach magazynowych.

Techniki i technologie

Oświetlenie obiektów handlowych. Normy i dobre praktyki

Oświetlenie obiektów handlowych to dość złożone zagadnienie – zarówno ze względu na różnorodność asortymentu i grup docelowych placówek, jak i brak precyzyjnych wytycznych dotyczących ekspozycji produktów. Ma przy tym znaczący wpływ na wyniki sprzedażowe. Oto kilka zasad oświetlenia stref sklepu wraz z przykładami dobrych praktyk.

Oświetlenie i ciepło z jednego źródła? Zintegrowane oprawy LED do systemów ogrzewania i chłodzenia sufi towego!

Optymalnym rozwiązaniem pod względem energooszczędności do wysokich, rozległych pomieszczeń są systemy grzewcze oparte na promiennikach ciepła zasilanych wodą.

Artykuł promocyjny

Unikalny system ALSAN® FLASHING do wykonywania obróbek i wykończeń

SOPREMA Polska oferuje pełną gamę najwyższej jakości produktów hydroizolacyjnych zaprojektowanych specjalnie po to, żeby skutecznie przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi wody.

Techniki i technologie

Płyty warstwowe z rdzeniem hybrydowym

Konstrukcje warstwowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, w tym także w budownictwie kubaturowym, gdzie znane są jako płyty warstwowe [1]. Płyty warstwowe są prefabrykowanymi elementami obudowy obiektów przemysłowych, handlowych, a nawet mieszkalnych, składającymi się z dwóch zewnętrznych okładzin i rdzenia. Okładziny zewnętrzne wykonane z materiału o wysokiej wytrzymałości (stal, aluminium) zabezpieczają rdzeń przed wpływami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi, a także nadają odpowiednią sztywność giętną płycie warstwowej.

Wyposażenie hali

Industrial floors, czyli współczesne posadzki przemysłowe

Jednym z ważniejszych elementów każdego nowo powstającego budynku jest jego warstwa wierzchnia, czyli posadzka. Począwszy zatem od małych przedsięwzięć, a skończywszy na wielkowymiarowych inwestycjach przemysłowych, posadzki są nieodzowną częścią każdej inwestycji budowlanej.

Wybrane zagadnienia wentylacji i ogrzewania hal przemysłowych

W artykule przedstawiono najistotniejsze wymagania związane z wentylacją i ogrzewaniem powietrznym hal przemysłowych. W obiektach tego typu należy zapewnić równocześnie odpowiednie warunki komfortu cieplnego ze względu na przebywających w nich ludzi, jak również spełnić wymogi stawiane przez technologię.

Rozwiązania z zakresu oddymiania nietypowych przestrzeni w halach magazynowych

Projektowanie systemów oddymiania dla hal magazynowych i produkcyjnych w ostatnich latach wiąże się z koniecznością wprowadzania nowych rozwiązań. Coraz częściej spotykamy się z projektowaniem hal z wydzielonymi przestrzeniami specjalnego przeznaczenia.

Zabezpieczenia

Wpływ nowego systemu rozpylania na wybrane właściwości powłok cynkowych natryskiwanych cieplnie

Powłoki natryskiwane cieplnie z cynku i aluminium od lat stosowane są do ochrony przed korozją w środowiskach miejskich, przemysłowych i morskich oraz do zwiększenia trwałości konstrukcji stalowych w takich dziedzinach jak: konstrukcje mostów, przemysł petrochemiczny, przemysł samochodowy, przemysł okrętowy, kolejnictwo, elektrotechnika, budownictwo, przemysł drogowy.

Zabezpieczenie przed korozją konstrukcji metalowych

W artykule przedstawiono wybrane metody zabezpieczenia przed korozją powierzchni wyrobów metalowych oraz najczęściej popełniane błędy na etapie projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji konstrukcji wykonanych ze stali oraz stopów aluminium.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij