Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2017
Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2017

Głównym tematem najnowszego numeru czasopisma jest oświetlenie hal przemysłowych. W wydaniu znaleźć można wiele interesujących tematów m.in. przegląd oświetlenia przemysłowego, ramy portalowe z ryglem ażurowym – charakterystyka i wstępny dobór przekroju rygla, płyty warstwowe – futurystyczny trend budownictwa, profile zimnogięte w zadaszeniach łukowych, mycie na szeroką skalę – nowe technologie mycia elewacji obiektów wielkokubaturowych, systemy wspomagające kompletację produktów wykorzystywane w magazynach automatycznych, bezpieczeństwo pożarowe dachów ­­– wytyczne dla wykonawców, konstrukcje prefabrykowane w warunkach oddziaływań wstrząsów górniczych, projektowanie i budowa halowych obiektów tekstylnych – konstrukcje pneumatyczne, różne aspekty napraw posadzek przemysłowych.

Techniki i technologie

Ramy portalowe z ryglem ażurowym. Charakterystyka i wstępny dobór przekroju rygla

Stalowe ramy portalowe są jednym z najbardziej popularnych układów konstrukcyjnych hal stalowych. W konstrukcjach tego typu słupy wykonywane są zazwyczaj z dwuteowników IPE, a rygle jako elementy kratowe, blachownicowe, belkowe lub ażurowe.

Płyty warstwowe – futurystyczny trend budownictwa

Współczesne płyty warstwowe cechują najnowocześniejsze technologie i dbałość o jakość każdego etapu ich produkcji. Dynamiczny rozwój tego produktu sprawił, że producenci prześcigają się w wynajdowaniu coraz to nowszych rozwiązań konstrukcyjnych i projektowych. Jak ten potencjał wykorzystywany jest w praktyce? Ano tak, że coraz częściej mamy okazję podziwiać interesujące oraz oryginalne obiekty z użyciem obudowy właśnie z płyt warstwowych.

Profile zimnogięte w zadaszeniach łukowych

W dzisiejszych czasach nowoczesne konstrukcje budowlane stają się znacznie lżejsze aniżeli kilka lat temu. Bardzo często konstrukcje te są budowane przy użyciu giętych na zimno stalowych elementów konstrukcyjnych. Przykładem takich budowli są samonośne hale i zadaszenia łukowe z blachy.

Mycie na szeroką skalę. Nowe technologie mycia elewacji obiektów wielkokubaturowych

Zjawisko mechanizacji kolejnych sektorów gospodarki postępuje coraz szybciej. Warto pomyśleć o tym na etapie projektu i budowy nowych hal oraz podczas eksploatacji tych już wybudowanych. Przewidując możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań ułatwiających eksploatację budynku, już na etapie projektowania hali może przełożyć się to na wymierne korzyści ekonomiczne w przyszłości. Mając na uwadze optymalizację kosztów eksploatacji nieruchomości, można stwierdzić, że usługi z użyciem wysokowydajnych maszyn stają się atrakcyjną alternatywą.

Logistyka wewnątrzmagazynowa

Systemy wspomagające kompletację produktów wykorzystywane w magazynach automatycznych

Magazyn będący ogniwem łączącym poszczególne etapy przewozu produktów w łańcuchu transportowym jest miejscem, w którym zachodzi realizacja wielu czynności związanych zarówno z wewnątrzmagazynowym transportem ładunków, procesami zmiany ich stanów, tj.: komisjonowaniem, konsolidacją oraz innymi procesami towarzyszącymi, jak i z przepływem informacji.

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo pożarowe dachów Wytyczne dla wykonawców

Bezpieczeństwo pożarowe ma bardzo wysoką pozycję w rankingu wymagań podstawowych* stawianych budynkom. Jest ono drugim, tuż po bezpieczeństwie konstrukcji, spośród siedmiu wymagań, tak ważnym dlatego, że potencjalne skutki pożarów bywają tragiczne i niezwykle kosztowne dla ludzi, gospodarki i środowiska. Można je porównywać tylko z innymi klęskami żywiołowymi: huraganami, powodziami, trzęsieniami ziemi, na które mamy jeszcze mniejszy wpływ. Fakt, że obecnie pożary nie są tak powszechne, zawdzięczamy głównie doświadczeniu i powszechnie stosowanym środkom prewencyjnym.

Projektowanie

Konstrukcje prefabrykowane w warunkach oddziaływań wstrząsów górniczych

Konstrukcje prefabrykowane są szeroko stosowane w budownictwie na całym świecie z uwagi na skrócony czas realizacji inwestycji, uniknięcie sezonowości (co jest równoznaczne z obniżeniem kosztów realizacji), wysoką jakość konstrukcji prefabrykowanych oraz możliwości przekrywania dużych rozpiętości i przenoszenia znacznych obciążeń. Pokazujemy nowe rozwiązania elementów prefabrykowanych oraz połączeń prefabrykatów, które mogą być stosowane również na terenach występowania wstrząsów górniczych.

Projektowanie i budowa halowych obiektów tekstylnych – konstrukcje pneumatyczne

Wiotkie materiały tekstylne, takie jak folie, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Ich użycie nie jest ograniczone tylko do produkcji tanich obiektów magazynowych. Właściwie ukształtowane konstrukcje mogą być obiektami o bardzo dużej trwałości. Lekkość i wytrzymałość czynią z nich idealny materiał na obiekty tymczasowe i obiekty przenośne.

Artykuł promocyjny

MEHGIES® tent – marka premium do produkcji hal i namiotów

MEHGIES® to niemiecka marka powlekanych tkanin technicznych, które mogą być dostosowane do niezliczonych innowacyjnych zastosowań. Te elastyczne membrany mogą być przekształcane w dachy stadionów, plandeki samochodowe, osłony przemysłowe, osłony przeciwsłoneczne, namioty, hale namiotowe, baseny, łodzie pontonowe, elementy wyposażenia jachtów oraz elastyczne zbiorniki i silosy, a także wielkoformatowe reklamy.

Wyposażenie hali

Oświetlenie hal magazynowych

Hala magazynowa, podobnie jak każde miejsce, w którym pracują ludzie, musi posiadać oświetlenie elektryczne. Prawidłowe oświetlenie miejsc pracy jest obowiązkiem pracodawcy [1] i wynika z konieczności zapewnienia pracownikom właściwej wydolności wzrokowej oraz bezpieczeństwa. Właściwe oświetlenie pozwala na wykonanie danego zadania wzrokowego efektywnie, dokładnie, bezpiecznie i bez nadmiernego zmęczenia wzroku. Ma więc bezpośredni wpływ na wydajność pracy, redukcję błędów oraz znaczne ograniczenie liczby wypadków.

Przegląd

Przegląd

Przegląd systemów oświetlenia hal przemysłowych

Wyposażenie hali

Remontować posadzkę czy wykonać nową? Różne aspekty napraw posadzek przemysłowych

Nowoczesna hala nie musi być nowa. Wystarczy, że starsze obiekty są w odpowiedni sposób wyremontowane, zaadaptowane, przez co również mogą być nowoczesne. Ciągle istnieje bowiem spora liczba obiektów w atrakcyjnych lokalizacjach, które opłaca się remontować zamiast szukać działki, zaprojektować nowy obiekt i zbudować go od zera. Jednym z najistotniejszych elementów istniejących budynków, który prawie zawsze będzie podlegał remontowi czy modernizacji, będzie posadzka przemysłowa.

Artykuł promocyjny

AxisVM – wszechstronny program obliczeniowy dla konstruktorów

AxisVM to program komputerowy do analiz i wymiarowania konstrukcji, który w ostatnich latach nieustannie zyskuje grono zadowolonych użytkowników. Na ten stan składają się: szeroki zakres oferowanych możliwości, nieustanny rozwój i elastyczne licencjonowanie, które pokrywa się z oczekiwaniami klientów.

Oprogramowanie

Ramy portalowe z ryglem ażurowym – projektowanie wspomagane komputerowo

Stalowe ramy portalowe z ryglem ażurowym są jednym z układów konstrukcyjnych hal stalowych. Do sprawdzania stateczności poszczególnych elementów wchodzących w skład omawianych konstrukcji powszechnie stosowane jest oprogramowanie komputerowe bazujące na metodzie elementów skończonych.

Prawo i finanse

Krata czy rama? Dobór typu konstrukcji hali

Wybór typu konstrukcji i zastosowanych materiałów zazwyczaj pozostaje do dyspozycji projektanta. To on, korzystając z wiedzy oraz doświadczenia, przedstawia rozwiązania i przejmuje pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i możliwość funkcjonowania obiektu zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem. Jednak inwestor powinien mieć świadomość, że pomimo spełnienia tych samych funkcji i zapewnienia tego samego poziomu bezpieczeństwa przez różne typy rozwiązań konstrukcyjnych istnieją często znaczne różnice w kosztach wykonania i eksploatacji.

Wydarzenia

Konferencja Budujemy Hale 2017. Nasze spojrzenie na sztukę budownictwa halowego

Już po raz siódmy redakcja czasopisma „Nowoczesne Hale” miała przyjemność zaprosić swoich Czytelników do Poznania, gdzie wzięli oni udział w kolejnej odsłonie konferencji Budujemy Hale. Symboliczna siódemka okazała się szczęśliwa, a spotkanie odbyło się w zupełnie nowej formule, symbolicznie nawiązującej do pierwszych edycji wydarzenia.

Relacja z VII konferencji Stowarzyszenia DAFA

Podczas tegorocznych targów Budma 8 lutego w Poznaniu po raz siódmy odbyła się konferencja Stowarzyszenia DAFA „DAchy i FAsady – Projektowanie i wykonanie lekkiej obudowy”.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij