Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2016
Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2016

Trzeci już w tym roku numer czasopisma Nowoczesne Hale w dużej mierze poświęcony jest tematyce transportu wewnętrznego i magazynowania. Znajdują się w nim artykuły dotyczące wózków widłowych, systemu regałów satelitarnych w magazynach wysokiego składowania, przegląd metod kompletacji zamówień typu człowiek do towaru, czy przegląd suwnic ze względu na konstrukcję nośną. Sporo miejsca w tym numerze poświęciliśmy także tematyce oprogramowania, a konkretnie: środkom ochrony zbiorowej w kontekście aktywnego podejścia do budowy. Równie interesujące są zagadnienia: doboru płyt warstwowych ze względu na stany graniczne nośności i użytkowania, ocena stanu zabezpieczeń antykorozyjnych istniejących konstrukcji stalowych, które również znajdują się w tym wydaniu.

Rynek

Z branży

Nowe inwestycje

Najnowocześniejszy obiekt sportowy Górnego Śląska

O hali widowiskowo-sportowej w Gliwicach pisaliśmy na początku 2014 roku. Wtedy budowa obiektu dopiero się rozpoczęła, a jej zakończenie planowano do końca lipca 2015 roku. Tymczasem mamy drugą połowę 2016 roku, a obiekt nadal nie został oddany do użytku. Jak potoczyły się losy hali i kiedy mieszkańcy Śląska będą mogli cieszyć się jej funkcjonalnością i szerokim wachlarzem oferowanych możliwości?

Wyposażenie hali

Dostosowanie systemu oddymiania grawitacyjnego do zmian konstrukcyjnych w hali magazynowej

Poniższy artykuł ma na celu ogólny zarys sytuacji związanej z wprowadzaniem zmian dotyczących wydzielania nowych powierzchni w halach magazynowych i idących za tym zmian w systemie oddymiania.

Artykuł promocyjny

Płyty warstwowe Paroc AST – trendy i kierunki rozwoju produktu

Płyty warstwowe Paroc AST z rdzeniem z wełny skalnej są coraz powszechniej stosowanym materiałem lekkiej obudowy ze względu na posiadane zalety produktu, ale również ze względu na cechy eksploatacyjne.

Wyposażenie hali

Dobór płyt warstwowych ze względu na stany graniczne nośności i użytkowania

Płyty warstwowe są produktem bardzo chętnie wybieranym przez projektantów i inwestorów. Doskonała izolacyjność termiczna i stosunkowo duża nośność płyt w porównaniu z ich niewielkim ciężarem są bezsprzecznymi atutami. Przy ich doborze należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii.

Oprogramowanie

Środki ochrony zbiorowej w kontekście aktywnego podejścia do budowy

Building Information Modeling z dużą skutecznością może być wykorzystywany jako narzędzie aktywnego podejścia do bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Mając dostęp do aktualnej informacji, zawartej w jednym spójnym modelu, możemy ten model aktywnie poszerzać o dodatkowe elementy, które ułatwią nam poprawę poziomu BHP na budowie.

Artykuł promocyjny

Dlubal RFEM 5 i RSTAB 8

Zaawansowane oprogramowanie do analizy statycznej i dynamicznej konstrukcji ze wsparciem dla technologii BIM (Building Information Modelling).

Oprogramowanie

Technologia Modelowania Informacji o Budowli w projektach konstrukcji stalowych dla przemysłu

Większość budowli dedykowanych do celów przemysłowych charakteryzuje się niepowtarzalnością oraz złożonością konstrukcji, co wynika z przeznaczenia obiektu czy zastosowanej technologii produkcji o różnym stopniu skomplikowania. Aby osiągnąć sukces w projektowaniu budynków tego typu, należy sprostać wielu wyzwaniom, związanym m.in. ze współpracą pomiędzy różnymi branżami.

Techniki i technologie

Ocena stanu zabezpieczeń antykorozyjnych istniejących konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe, choć budowane z myślą, że przetrwają i posłużą użytkownikom przez lata, z biegiem czasu zużywają się, ulegają uszkodzeniom lub korozji. Do oceny stanu zabezpieczenia antykorozyjnego na istniejących konstrukcjach stalowych służy wiele znormalizowanych metod, które zostały zaprezentowane w niniejszym artykule.

Projektowanie

Nowoczesne hale betonowe prefabrykowane – jakość w najlepszej cenie

Nie można zaprzeczyć, że prefabrykowane hale betonowe, w tym prefabrykaty żelbetowe i sprężone, to zyskująca na popularności alternatywa dla typowych rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w Polsce. Na czym polega wyjątkowość tego rozwiązania?

Zaawansowane metody obliczeniowe oraz zastosowanie profi li podwójnie giętych na zimno

W artykule zwięźle opisano zastosowanie profi li podwójnie giętych na zimno oraz wykorzystanie skanowania optycznego do tworzenia przestrzennego modelu numerycznego tych profi li.

Światło dzienne w obiektach przemysłowych

Wykorzystanie światła dziennego do oświetlenia obiektów przemysłowych może być podyktowane czynnikami ekonomicznymi, architektonicznymi lub prawnymi. Bardzo często jest to obowiązek nałożony na pracodawcę, a czasami indywidualna i celowa decyzja inwestora. Zawsze jednak wybór typu i sposobu doświetlenia powinien być świadomy i poparty gruntowną analizą zysków, strat oraz specyfiki danego typu rozwiązania.

Ogrodzenia przemysłowe Podmurówka – monolityczna czy prefabrykowana?

W poprzednich artykułach zapoznaliśmy się z rodzajami ogrodzeń, dobraliśmy bramę odpowiednią do naszych potrzeb i zgodną z regulacjami prawnymi oraz dowiedzieliśmy się, na co zwrócić uwagę podczas prac montażowych. Pozostała do poruszenia jeszcze jedna kwestia – podmurówka. Czy warto ją stosować przy budowie ogrodzenia? Jeśli tak, to czy ma być ona wykonana na budowie, czy zmontowana z gotowych elementów? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi i, jak w przypadku wyboru rodzaju ogrodzenia, decyzja o zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania zależy od kilku warunków.

Logistyka wewnątrzmagazynowa

System regałów satelitarnych w magazynach wysokiego składowania

Najbardziej zaawansowana forma automatyzacji występuje w magazynach wysokiego składowania. Wykorzystanie magazynów wysokiego składowania jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu specjalistycznych regałów, układnic oraz wózków satelitarnych pozwalających na automatyzację procesów kompletacji towarów. W zautomatyzowanych magazynach wysokiego składowania praca człowieka ogranicza się do wprowadzania do systemu informacji o towarze i umieszczeniu go w układzie przenośników oraz do pobrania i załadunku towaru. Tego typu rozwiązania pozwalają skutecznie zwiększyć wykorzystywaną przestrzeń składowania i usprawnić proces kompletacji zamówień.

Wpływ jakości posadzek przemysłowych na logistykę wewnątrzmagazynową

Wybór właściwej posadzki ma zasadnicze znaczenie nie tylko w przypadku kosztów logistyki wewnątrzmagazynowej, ale również w przypadku jej sprawności, komfortu i nieprzerwanego funkcjonowania. W doborze odpowiedniej posadzki ważne są kwestie projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne.

Przegląd metod kompletacji zamówień typu człowiek do towaru

Zastosowanie metod kompletacji zamówień jest różne w zależności od rodzaju składowanych towarów, rotacji produktów, ich właściwości, systemu składowania i zasobów fi nansowych przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono zestawienie metod kompletacji zamówień wraz z ich typowym zastosowaniem, korzyściami i wadami, jakie ze sobą niosą.

Wózki widłowe w nowoczesnej logistyce

Obecnie coraz częściej wózki widłowe przestają być głównymi narzędziami w obsłudze procesów logistycznych. Procesy kompletacji, stanowiące najważniejszą część usług 3PL, przejmują autonomiczne rozwiązania automatyczne, a wózki coraz częściej są specjalizowane. Czy to koniec wózków widłowych w logistyce?

Przegląd suwnic – nośne rozwiązanie w halach przemysłowych

Potężne konstrukcje halowe i magazynowe niejednokrotnie wymagają zastosowania oryginalnych rozwiązań. Założeniem tych budynków są produkcja, składowanie lub przechowywanie różnego typu produktów, i tutaj ogromną rolę odgrywa logistyka. Transport ładunków z jednego miejsca w inne staje się problematyczny, gdy mówimy o produktach wielkogabarytowych, jak na przykład prefabrykaty. Wtedy do gry wchodzą suwnice.

Przegląd

Przegląd suwnic ze względu na konstrukcję nośną

Kompleksowy przegląd suwnic stosowanych wewnątrz hal i magazynów.

Artykuł promocyjny

Tajemnica sukcesu w przemyśle suwnicowym

Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A. (FUD) z powodzeniem wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, aby proponować coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Wydarzenia

Wydarzenia


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij