Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2016
Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2016

Drugi w tym roku numer czasopisma skupiony jest wokół posadzek przemysłowych. Znajduje się w nim artykuł dotyczący wykonywania i remontów posadzek, jak również poglądowy tekst będący charakterystyką tego rynku oraz dostępnych na nim produktów. Zawężając tematykę przedstawiamy także przegląd posadzek antyelektorostatycznych oraz ich największych producentów. Do równie istotnych kwestii poruszanych w tym numerze czasopisma należy technologia LED stosowana w obiektach wielkopowierzchniowych, zasady projektowania płyt warstwowych, kształtowanie hali o konstrukcji drzewiastej, a także sposoby zabezpieczania transakcji handlowych w zakresie wykonawstwa hal.

Rynek

Z branży

Kolejna odsłona najważniejszych targów budowlanych w Polsce – BUDMA 2016

W tym roku Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2016 gościły fi rmy skupione wokół branży budowlanej miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Od 2 do 5 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich swoją ofertę zaprezentowało ponad 800 wystawców. W szczególnie dla nas ważnym trzecim dniu odbyła się konferencja „Nowoczesnych Hal” poświęcona aspektom ekonomicznego projektowania i wykonawstwa obiektów halowych.

Nauka potrzebuje wybitnych postaci. Wpływ dokonań Profesora Kowala na polską naukę i przemysł

Wybitne umysły sprawiają, że świat prężnym krokiem idzie naprzód, stale się rozwijając. Taką osobowością dla świata polskiej nauki i branży budowlanej jest bez wątpienia prof. dr hab. inż. Zbigniew Kowal – projektant, naukowiec, nauczyciel akademicki, postać powszechnie znana wśród specjalistów w zakresie konstrukcji metalowych.

Wyposażenie hali

Uszkodzenia, naprawy i remonty posadzek przemysłowych

Konserwację posadzek poleca się szczególnie w takich obiektach użyteczności publicznej, jak: biura, szpitale, przychodnie, szkoły – wszędzie tam, gdzie posadzki są obciążone dużym przepływem osób, a jednocześnie wymagana jest wysoka, nieskazitelna czystość. Pamiętajmy, że na wszystkich robi wrażenie, kiedy wchodząc do budynku, widzimy błyszczącą, zadbaną podłogę.

Posadzki antyelektrostatyczne w budynkach przemysłowych

Posadzka antyelektrostatyczna jest zasadniczym elementem zapewniającym ochronę przed elektrycznością statyczną w zakładach produkcyjnych oraz magazynowych, w których nie dopuszcza się do występowania pól elektrycznych o określonym, stosunkowo niewielkim natężeniu. Posadzki takie stosuje się zatem w przemyśle elektronicznym, w magazynach paliw, salach operacyjnych, studiach telewizyjnych itp. Ich konstruowanie i realizacja wymagają połączenia kompetencji elektryka i konstruktora budowlanego.

Przegląd

Przegląd posadzek antyelektrostatyczne

Kompleksowy przegląd posadzek antyelektrostatycznych stosowanych w halach, magazynach i obiektach przemysłowych.

Wyposażenie hali

Posadzki przemysłowe – stąpając po pewnym gruncie

Znaczenie posadzek w dzisiejszym przemysłowym procesie inwestycyjnym jest coraz istotniejsze. Pojawiają się nowe rozwiązania – nowe materiały i nowe technologie montażowe. Wiele z nich dostosowanych jest do najwyższych wymagań innowacyjnych technologii przemysłowych. Warto zatem przyjrzeć się temu, co w tej dziedzinie oferuje dziś polski rynek. Dlatego przedstawiamy przegląd najpopularniejszych fi rm w tej branży i ich produktów.

Technologia LED stosowana w oświetleniu obiektów przemysłowych

Oświetlenie przemysłowe typu LED to idealne rozwiązanie dla fi rm, które chcą zaoszczędzić ogromne pieniądze na energii elektrycznej.

Nowoczesne oświetlenie hal przemysłowych – wymagania, projektowanie i koszty – cz. I

W artykule opisano wymagania w zakresie projektowania oświetlenia elektrycznego dotyczące przemysłu na podstawie aktualnej wiedzy technicznej, a także normy oświetleniowej PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.

Techniki i technologie

Otwory w dachach wykonanych ze stalowych profili trapezowych

Punktem wyjścia dla niniejszego artykułu jest wydana przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA publikacja Otwory w dachach wykonanych ze stalowych profi li trapezowych, będąca tłumaczeniem kolejnego zeszytu z biblioteki wydawniczej niemieckiego Stowarzyszenia IFBS.

Artykuł promocyjny

Dążymy do doskonałości – nowy system podpór słupowych PCC fi rmy Jordahl & Pfeifer

Potrzeba uproszczenia i przyspieszenia realizacji inwestycji oraz obniżenia kosztów przy zapewnieniu wysokiej jakości i trwałości materiałów sprawia, że budownictwo prefabrykowane przeżywa dziś w Polsce prawdziwy renesans. I choć wspomnienie „wielkiej płyty” jako budownictwa gorszej jakości jest wciąż żywe, rozwój prefabrykacji oraz jej niewątpliwe zalety powodują, że jest to ta gałąź budownictwa, o której śmiało można powiedzieć, że rozwija się najbardziej dynamicznie.

Techniki i technologie

Układy konstrukcyjne hal stalowych – cz. I

Zastosowanie konstrukcji stalowej w halach przemysłowych umożliwia łatwe spełnienie wymagań technologicznych w szerokim zakresie rozpiętości i obciążeń, a także przystosowanie konstrukcji do ewentualnych zmian technologii. Przebudowa lub wzmacnianie konstrukcji jest stosunkowo proste, a montaż i rozbiórka mogą być wykonane szybko i bez większych trudności. W artykule dokonano ilustracyjnego przeglądu głównych ustrojów nośnych stosowanych w budynkach halowych.

Artykuł promocyjny

Give Stålspær A/S – Czyli jak osiągnąć sukces w produkcji konstrukcji ramowych

Duński producent ramowych konstrukcji stalowych wchodzi na rynek międzynarodowy. Jego roczna produkcja w jednym zakładzie to ponad 30 000 ton konstrukcji stalowych.

Projektowanie

Zasady projektowania płyt warstwowych

Płyty warstwowe są coraz powszechniejszym i docenianym rozwiązaniem materiałowym. Jako obudowa dachów i ścian są lekkie, posiadają dobrą nośność, a dodatkowo są doskonałym izolatorem termicznym. W poniższym artykule prezentujemy specyfikę tych płyt, sposoby ich projektowania oraz podstawowe rodzaje uszkodzeń, którym mogą ulegać.

Artykuł promocyjny

Jak zapewnić najlepszą izolacyjność cieplną i szczelność powietrzną budynków z płyt warstwowych

Szczelność budynku to jego zdolność do zapobiegania przenikaniu powietrza przez przegrody zewnętrzne. Szczególnie dotyczy to ruchu powietrza przez złącza elementów przegród zewnętrznych.

Projektowanie

Odpowiednie warunki do wykonywania posadzek przemysłowych w halach

Inwestorzy wybierają posadzkę przemysłową betonową utwardzoną powierzchniowo z kilku powodów. Może być ona najtańszą posadzką dostępną na rynku, i to zarówno w wykonaniu, jak i w eksploatacji. Jest najszybciej wykonywaną posadzką (może być gotowa do użytku już po 28 dniach). Dodatkowo istnieje spora liczba fi rm na rynku, które mogą zaoferować dobrej jakości posadzkę przemysłową za uczciwą cenę – inwestorzy lubią mieć swobodę wyboru wykonawcy i nie być na nikogo skazanym. Nie oznacza to jednak, że jej wykonanie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Nie oznacza to również, że może wykonać ją każda firma, na podstawie każdego projektu i w każdych warunkach.

Kształtowanie hali o konstrukcji drzewiastej

Różnorakie przeznaczenie hal sprawia, że projektanci coraz częściej sięgają po nietypowe, a zarazem atrakcyjne architektonicznie rozwiązania konstrukcyjne. Szybki rozwój technologii komputerowej w zakresie modelowania, analizowania oraz obliczania ustrojów konstrukcyjnych stalowych ma znaczący wpływ na stadium projektowe – pozwala w coraz bardziej swobodny sposób kształtować bryłę, zwiększać jej skompilowanie, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających architektów.

Integrujące rozciąganie – przegląd teoretycznych koncepcji kształtowania samodzielnie sztywnych systemów cięgnowo-prętowych – cz. II

Ostatnie ćwierćwiecze przyniosło intensywny wzrost zainteresowania różnych ośrodków problemem kształtowania struktur tensegrity oraz ich charakterystycznymi własnościami, co dostarcza wciąż nowych tematów wymagających przeprowadzenia złożonych badań naukowych. Interdyscyplinarna tematyka badawcza tensegrity, czerpiąca z tak różnorodnych dziedzin, jak: sztuka i projektowanie, budownictwo, matematyka i informatyka, obecnie wymaga naukowego opisu i popularyzacji.

Nowoczesna technologia BIM w wybranych programach i praktyce inżynierskiej

Tajemniczy skrót BIM staje się w Polsce coraz popularniejszy. Wszyscy zainteresowani projektowaniem i związanymi z nim technologiami najprawdopodobniej już się z tym skrótem zetknęli lub zetkną się w niedalekiej przyszłości. W poniższym artykule postaram się przybliżyć zagadnienia związane z technologią BIM oraz jej przyszłością na polskim gruncie.

Połączenie słupa z fundamentem – ściskanie śrub

Autorzy artykułu przedstawili jedną z wielu możliwych metod obliczania elementów złącznych przy połączeniu słupa z fundamentem w przypadku, gdy elementy złączne obciążone są siłami ściskającymi. Na podstawie praktyki inżynierskiej uwzględnianie wpływu ściskania jest uzasadnione, gdy odległość między fundamentem i płytą podstawy słupa jest większa bądź równa 100 mm. Można zauważyć, że odległość większa bądź równa 100 mm jest dość często widoczna w połączeniach między fundamentem a płytą podstawy słupów dla tablic reklamowych.

Prawo i finanse

Zabezpieczenie interesów inwestora przed roszczeniami podwykonawców w umowie o roboty budowlane

W toku inwestycji budowlanych często dochodzi do ponoszenia przez inwestorów konsekwencji niewypłacalności wykonawców m.in.: wobec dalszych podwykonawców. Artykuł przedstawia sposoby, jak radzić sobie z tym problemem.

Sposoby zabezpieczania transakcji handlowych w zakresie wykonawstwa hal

Samo zawarcie nawet najbardziej korzystnej fi nansowo umowy to jedynie połowa sukcesu. Istotne jest uzyskanie towarzyszącego przedmiotowej umowie zabezpieczenia, by po ukończeniu realizacji umowy uzyskać należną zapłatę i nie tracić czasu oraz pieniędzy w sądach, bez gwarancji faktycznej windykacji naszej należności, nawet w przypadku wygrania sporu.

Nowe inwestycje

Kryta skocznia narciarska w Iwoniczu-Zdroju

W Iwoniczu-Zdroju może być zbudowany obiekt marzenie z unikalną krytą skocznią narciarską. Marzenie Iwonicza, Rzeszowszczyzny i Polski. Obiekt, jakiego chyba nie posiada żadne państwo europejskie, dla którego sporty zimowe są dominującą dyscypliną sportową.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij