Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2015
Nowoczesne Hale wydanie nr 3/2015

Scenariusze wydarzeń na wypadek pożaru w obiektach budowlanych, BIM w praktyce czy Dopuszczalne obciążenia płyt warstwowych to tylko niektóre z zagadnień poruszanych na łamach "Nowoczesnych Hal". Wszystkie artykuły opublikowane w tym numerze dotyczą wartych poznania nowości z zakresu budownictwa halowego oraz ciekawych i często ekonomicznych rozwiązań.

Rynek

Z branży

Wydarzenia

BUDMA 2015 i konferencja „Nowoczesne Hale” już za nami

Od 10 do 13 marca 2015 r. odbywały się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2015. W trzecim dniu targów odbyła się również V konferencja „Nowoczesne Hale – Bezpieczeństwo pożarowe budynków przemysłowych”.

„DAchy i FAsady – zielona przyszłość budownictwa miejskiego”

Piąta edycja Konferencji Stowarzyszenia DAFA, która odbyła się 11 marca br. w ramach MTP Budma 2015 pod hasłem „DAchy i FAsady – zielona przyszłość budownictwa miejskiego”, przyciągnęła szerokie grono – blisko 220 słuchaczy zainteresowanych tematyką zielonych dachów i ścian. Wysoka frekwencja potwierdza, jak ważnym i aktualnym zagadnieniem jest prawidłowe projektowanie, wykonywanie i pielęgnacja dachów zielonych.

Prawo i finanse

Nowa ustawa konsumencka a zmiany w sprzedaży B2B – cz. I

Niniejszy artykuł odnosi się do najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorców zmian dotyczących instytucji rękojmi. Ustawa modyfikuje także umowę o dzieło, a w konsekwencji przepisy regulujące umowę o roboty budowlane (odpowiednie stosowanie). Uchylono artykuł odnoszący się do rękojmi za wady dzieła, a w zamian do odpowiedzialności za wady przepisy k.c. nakazują odpowiednie stosowanie przepisów o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiednie zastosowanie mają również przepisy o gwarancji, które zostaną omówione w drugiej części artykułu. Nowe przepisy weszły w życie 25.12.2014 roku i dotyczą towarów nabytych od tego dnia.

Zmiana prawa budowlanego dziś i jutro

16 marca 2015 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Powszechnie jest ona postrzegana jako nowelizacja liberalizująca częściowo prawo budowlane, poprzez wyłączenie z katalogu budynków, których budowa wymaga pozwolenia na budowę, wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Techniki i technologie

Dopuszczalne obciążenia płyt warstwowych według normy PN-EN 14509

Samonośne izolacyjno-konstrukcyjne płyty warstwowe w okładzinach metalowych są popularnym produktem stosowanym przy wykonywaniu pionowych i poziomych przegród, zwłaszcza w obiektach przemysłowych. Odznaczają się dobrymi właściwościami mechanicznymi przy niewielkiej wadze, łatwością montażu, a także dobrymi właściwościami ogniochronnymi w przypadku płyt wypełnionych wełną mineralną lub piankami PIR. Jednak jako materiał kompozytowy sprawiają pewne trudności na etapie projektowania ze względu na złożony charakter pracy mechanicznej płyty, dla której niepomijalną cechą jest sztywność postaciowa wynikająca z możliwości odkształcania się rdzenia izolacyjnego.

Hale i przekrycia łukowe – przegląd popularnych rozwiązań systemowych

Niniejszy artykuł omawia pokrótce dostępne systemy budowy hal i przekryć łukowych z cienkościennych profili stalowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na system samonośnych hal łukowych ABM 120. System ten charakteryzuje się krótkim czasem przedsięwzięcia oraz niskimi kosztami realizacji. Istotą tego systemu jest realizowanie pełnego zakresu budowy obiektu w docelowym miejscu jego wznoszenia. Technologia ta była powszechnie używana przez amerykańską armię do budowy tymczasowych budynków, a w dzisiejszych czasach stała się ona popularna w budownictwie cywilnym. Hale te mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako budynki inwentarskie, magazyny, hale produkcyjne.

Jednowarstwowe, nieocieplane dachy ze stalowych blach fałdowych – wytyczne DAFA z zakresu planowania i wykonania

Przegląd rozwiązań konstrukcji niecek basenów i pływalni

W artykule przedstawiono przegląd rozwiązań materiałowych niecek oraz sposobów ich posadowienia.

Ogrodzenia przemysłowe. Co to takiego?

Jednym z głównych zadań ogrodzenia jest wydzielenie terenu oraz jego zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich. Aby ogrodzenie zapewniało wysoki poziom bezpieczeństwa, musi charakteryzować się szczególną odpornością antykorozyjną, co jest istotne zwłaszcza w przypadku zastosowań przemysłowych.

Odpowiedź na artykuł Otwory w dachach z warstwą nośną z blachy trapezowej

Uważnie przeczytałem artykuł mgr. inż. Michała Wilka o otworach w dachach z warstwą nośną z blachy trapezowej [1]. Bardzo dobrze, że się ukazał, bowiem, jak wskazuje autor, literatura na ten temat jest bardzo uboga. Ale odczuwam po tej lekturze spory niedosyt, bowiem w polskiej praktyce projektowej hal przemysłowych proponowane rozwiązania są dość rzadko stosowane, a tych nowych używanych na bieżąco w tym artykule nie opisano. Dlatego pozwalam sobie na napisanie tego tekstu, który można traktować jako uzupełnienie i rozszerzenie tegoż artykułu.

Otwory w dachach z warstwą nośną z blachy trapezowej – odpowiedź na polemikę inż. Janusza Stryjonka

Nowe inwestycje

Terminal Szymany Airport – wrota do „zielonych płuc” Polski

Już niebawem mieszkańcy Mazur z dumą będą mogli patrzeć w przestworza, ponieważ zyskają jedno z najnowocześniejszych lotnisk regionalnych w Polsce.

Projektowanie

Projektowanie nadziemnych parkingów stalowych z wykorzystaniem inżynierii pożarowej – cz. II

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w dużych aglomeracjach miejskich oraz w sąsiedztwie ważnych węzłów komunikacyjnych konieczne jest posiadanie ekonomicznego rozwiązania pozwalającego na zgromadzenie dużej liczby miejsc parkingowych na małej przestrzeni.

Artykuł promocyjny

Dlubal Software – oprogramowanie do obliczeń statyczno-wytrzymałościowych i dynamicznych konstrukcji

Firma Dlubal jest niemiecką firmą, która od prawie 30 lat zajmuje się rozwojem oprogramowania służącego do analizy i wymiarowania konstrukcji.

Projektowanie

BIM w praktyce: Centrum Kulturalno-Kongresowe w Toruniu

Tekla Global BIM Awards jest międzynarodowym konkursem, którego celem jest światowa promocja rozwiązań Modelowania Informacji o Budynku przeznaczonych do projektowania i realizacji inwestycji w nowoczesnym budownictwie. W kolejnych edycjach wydarzenia fińska firma Tekla skupiała się na prezentacji osiągnięć swoich klientów oraz przybliżeniu publice szczegółów budowli przygotowanych z wykorzystaniem oprogramowania Tekla Structures.

Europa Środkowa nadal atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że utrzymuje się wysoki poziom aktywności inwestycyjnej na najważniejszych rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj.: w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. W pierwszym kwartale 2015 r. zainwestowano w tych krajach łącznie 1,3 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w analogicznym okresie rok wcześniej. Zważywszy na skalę zainteresowania i aktywność inwestorów, wartość transakcji inwestycyjnych w bieżącym roku może przekroczyć ubiegłoroczny poziom.

Zabezpieczenia

Scenariusze rozwoju zdarzeń na wypadek pożaru w obiektach budowlanych

W artykule opisano przykłady scenariuszy na wypadek pożaru w obiektach budowlanych, uwzględniając ich rolę oraz charakterystykę.

Instalacje

Promienniki podczerwieni – energooszczędne ogrzewanie hal

W naszych warunkach klimatycznych komfort cieplny stanowi jedną z najistotniejszych spraw do rozwiązania, uwzględniając zarówno kwestie technologiczne, jak i eksploatacyjne. Odnosi się to do wszelkiego rodzaju obiektów kubaturowych, w tym hal. Oprócz dostarczenia wymaganej ilości ciepła do obiektu istotną rolę odgrywają również sposób jego rozprowadzenia oraz sprawność poszczególnych elementów systemu ogrzewania.

Transport wewnętrzny i magazynowanie

Mobilność – przyszłością handlu, wyzwaniem dla logistyki – cz. I. Obszary zastosowań technologii mobilnych w transporcie i logistyce

Technologie mobilne stają się coraz częściej nieodłącznym elementem funkcjonowania nowoczesnych przedsiębiorstw, gwarantując nieprzerwany i niezależny od miejsca oraz czasu dostęp do informacji. Związany jest z tym skrócony czas reakcji, co może mieć olbrzymie znaczenie dla decydentów, zarządców procesów, jak i podejmującej błyskawiczne decyzje, przebywającej poza firmą kadry kierowniczej.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij