Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2020
Nowoczesne Hale wydanie nr 2/2020

W wydaniu: Wentylacja, klimatyzacja… a może integracja?; Nowe spojrzenie na projektowanie i wykonanie posadzki przemysłowej; Nowe rozwiązania techniki przeładunku. Bezpieczne dokowanie przy pomocy DAP; Przegląd wybranych koncepcji konstrukcji energoaktywnych; Metoda ogólna analizy wyboczenia ram stalowych z ich płaszczyzny

Polecamy: Prezentacje urządzeń do klimatyzacji i wentylacji; Bramy przemysłowe; Dlaczego tak ważne jest dbanie o odpowiedni stan techniczny bram przemysłowych?; Gazowe promienniki podczerwieni w nowoczesnych magazynach spedycyjnych; Wymogi prawne związane z budową hali namiotowej w 2020 roku; Projektowanie płyt warstwowych obciążonych siłą osiową

Rynek

Z branży

Aktualności z rynku magazynowego

Wyposażenie hali

Wentylacja, klimatyzacja… a może integracja?

Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie wentylacji i klimatyzacji w projekcie nowo powstającej hali produkcyjnej, co jest już obecnie wymogiem proceduralnym na etapie projektowania. Jednak bardzo często zdarza się tak, że mamy do czynienia z budowlą już istniejącą, która wcześniej służyła innym celom. Ważne zatem będzie ustalenie podstawowych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia lub systemu.

Przegląd urządzeń do klimatyzacji i wentylacji

W przeglądzie znajdują się urządzenia do klimatyzacji i wentylacji, które z powodzeniem można wykorzystać w halach wielkopowierzchniowych.

Artykuł promocyjny

Komfortowa temperatura w Twojej hali

Warunki pracy czy przechowywania towarów w dużych halach powinny być stabilne i komfortowe przez cały rok. Istnieje bardzo wydajne rozwiązanie, które w energooszczędny sposób zapewnia grzanie lub chłodzenie – w zależności od potrzeb.

The Fresh Factory – klimat w pracy jest ważny

Firma Colt International opracowała koncepcję The Fresh Factory, która zapewnia czyste powietrze oraz optymalną temperaturę i doświetlenie.

Wyposażenie hali

Posadzki przemysłowe – od wymagań i właściwości użytkowych po projekt i wykonanie

Dobrze wykonane i właściwie użytkowane posadzki przemysłowe w magazynach, halach i innych obiektach przemysłowych wzbudzają podziw i zainteresowanie osób je odwiedzających, ponieważ stają się designerskim elementem wykończenia tych obiektów.

Bramy przemysłowe

Bramy przemysłowe to szeroki wachlarz produktów obejmujący ruchome przegrody wewnętrzne i zewnętrzne do obiektów, w których prowadzona jest działalność przemysłowa, produkcyjna, magazynowa, handlowa itp., ale tego typu bramy stosowane są też wszędzie tam, gdzie wymagane jest ich wielokrotne użytkowanie w ciągu doby, czyli na przykład w garażach zbiorczych budynków mieszkaniowych, szpitalach i jednostkach straży pożarnej.

Nowe rozwiązania techniki przeładunku. Bezpieczne dokowanie przy pomocy DAP

Opracowano uniwersalny system wspomagania dokowania DAP, który przyspiesza te procesy, a także chroni przed wypadkami oraz uszkodzeniami ciężarówek i ramp przeładunkowych. System można połączyć z pneumatycznym uszczelnieniem bramy. Opracowano także specjalne uszczelnienie do obsługi mniejszych samochodów dostawczych.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o odpowiedni stan techniczny bram przemysłowych?

Jakub Pomagier, dyrektor serwisu w firmie Novoferm, opowiedział redakcji czasopisma „Nowoczesne Hale” o rodzajach bram przemysłowych występujących na rynku, pracach serwisowych oraz ważnej roli wykonywania regularnych przeglądów bram.

Techniki i technologie

Gazowe promienniki podczerwieni w nowoczesnych magazynach spedycyjnych

Magazyny ze względu na różne sposoby funkcjonowania wymagają indywidualnego podejścia do systemu grzewczego. W artykule przedstawiono znaczenie funkcjonalności magazynów w aspekcie ogrzewania i dane dotyczące zużycia w nich energii. Omówiono zasady projektowania ogrzewania z promiennikami gazowymi, parametry tych urządzeń i nowoczesne rozwiązania odzysku ciepła.

Dobre pierwsze wrażenie. Fasady ażurowe

We współczesnej architekturze coraz bardziej popularne stają się elewacje z wykończeniem ażurowym. Należy wśród nich wymienić elewacje wykonywane z: blach i kompozytów perforowanych, siatek cięto-ciągnionych, siatek plecionych, siatek zgrzewanych, krat prasowanych i zgrzewanych oraz żaluzji.

Artykuł promocyjny

Nowe spojrzenie na projektowanie i wykonanie posadzki przemysłowej

Właściwie wykonana posadzka zapewnia ciągłe i bezpieczne funkcjonowanie obiektu, co przyczynia się nie tylko do obniżenia kosztów eksploatacji, ale również do optymalizacji zysków z inwestycji.

Techniki i technologie

Przegląd metod zagęszczania mieszanki betonowej przy produkcji prefabrykatów.

W artykule zaprezentowane zostały wybrane metody zagęszczania mieszanki betonowej dla potrzeb budownictwa wielkopowierzchniowego, m.in. takie jak wibrowanie i odpowietrzanie.

Projektowanie

Wymogi prawne związane z budową hali namiotowej w 2020 roku

Hale namiotowe zawdzięczają swoją popularność nowoczesnej technologii wznoszenia, która przekłada się na wyjątkowo szybki czas realizacji projektu oraz późniejszą ergonomię eksploatacji. Wszystko to sprawiło, że namioty przemysłowe znalazły zastosowanie w wielu branżach – od przemysłu po rolnictwo. Budowa tego typu obiektów wiąże się ze stosunkowo niewielką ilością formalności. Jakie wymogi prawne należy spełnić, by wybudować halę namiotową?

Artykuł promocyjny

Panele Paroc Panel System – idealne rozwiązanie do budowy centrów danych

Wartość i znaczenie danych przechowywanych w centrach danych są ogromne, podobnie jak finansowe konsekwencje utraty ciągłości działania i dostępu do danych w wyniku awarii lub innego problemu związanego z konstrukcją budynku. To między innymi dlatego ognioodporne płyty warstwowe AST® od Paroc Panel System są coraz częściej wybierane do budowy centrów danych.

Projektowanie

Projektowanie płyt warstwowych obciążonych siłą osiową

W pracy przedstawiono zarys postępowania w przypadku płyt warstwowych obciążonych siłą normalną, w tym również siłą na mimośrodzie. Przedstawione wzory teoretyczne zilustrowano przykładem liczbowym. Poruszona tematyka nie jest objęta żadnymi normami projektowymi. Artykuł powstał na podstawie aktualnych prac prowadzonych przez ECCS TWG 7.9 (European Convention for Constructional Steelwork, Technical Working Group 7.9: Sandwich Panels and Related Structures).

Przegląd wybranych koncepcji konstrukcji energoaktywnych

Artykuł stanowi przegląd wybranych koncepcji konstrukcji energoaktywnych, przystosowanych do czynnego pozyskiwania, transportu i akumulacji energii cieplnej z promieniowania słonecznego. Z uwagi na efekt cieplarniany, a także kończące się złoża energii nieodnawialnej oraz związany z tym wzrost cen energii elektrycznej temat konstrukcji energoaktywnych jest ważny i stanowi podstawę nowoczesnego i świadomego budownictwa.

Metoda ogólna analizy wyboczenia ram stalowych z ich płaszczyzny

W artykule przedstawiono metodę ogólną analizy wyboczenia ram stalowych z ich płaszczyzny jako typowy problem obliczania ustrojów nośnych hal. Podano wymagania normowe w zakresie stosowania metody ogólnej w ujęciu PN-EN 1993-1-1. Problem zilustrowano przykładami liczbowymi z wykorzystaniem metody elementów skończonych (MES) zaimplementowanej w komercyjnych programach inżynierskich. Omówiono wnioski z analiz oraz podano autorskie zalecenia odnośnie do stosowania metody ogólnej.

Wydarzenia

Targi budujących spotkań

W pierwszym tygodniu lutego cała branża budowlana zawitała w Poznaniu na 29. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA.

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Konferencja Stowarzyszenia DAFA na BUDMIE

Podczas targów BUDMA 2020 odbyła się konferencja „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych – aspekty projektowe i wykonawcze”, zorganizowana 5 lutego przez Stowarzyszenie DAFA.

Ukłon w stronę Bauhausu i rozmowy o smart technologiach

Od niemal trzech dekad w Warszawie odbywają się Targi Światło – największe w Polsce wydarzenie poświęcone branży oświetleniowej i doskonałe miejsce spotkań dla środowiska architektów i projektantów, producentów oraz dystrybutorów.

Targi Elektrotechnika 2020 za nami

5-7 lutego 2020 r. już po raz 18. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się Międzynarodowe Targi Elektrotechnika. W tym czasie wydarzenie odwiedziło blisko 7 tys. osób, a w specjalistycznych szkoleniach wzięło udział ponad 1350 specjalistów, instalatorów, inżynierów budownictwa, inżynierów elektryki, inspektorów nadzoru, architektów, projektantów czy deweloperów.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij