Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2019
Nowoczesne Hale wydanie nr 4/2019

W wydaniu: Wentylacja hal przemysłowych przy wykorzystaniu technologicznych zysków ciepła, Niepewność pomiaru wytężenia konstrukcji; Naturalne, energooszczędne ciepło w halach, Rozwiązania transportu wewnętrznego w magazynach wysokiego składowania, Kompozyty w służbie deskowaniowej, Zagadnienia bezpieczeństwa pożarowego w obiektach halowych z lekką obudową, Ochrona polskich obiektów stalowych przed korozją, Ekonomiczność projektowania lekkiej obudowy z płyt warstwowych AST®

Polecamy: Logistyka usuwania nadmiaru śniegu na dachach hal wielkopowierzchniowych, Regały wysokiego składowania – podział, wytyczne i projektowanie, O czym warto wiedzieć przed wykonaniem epoksydowej posadzki przemysłowej?, BIM – z pomocą współczesnej praktyce, Gabionowe konstrukcje oporowe. Ściany masywne, Zabezpieczenie przed korozją konstrukcji metalowych

Rynek

Z branży

Aktualności z rynku magazynowego

Techniki i technologie

Wentylacja hal przemysłowych przy wykorzystaniu technologicznych zysków ciepła

W trakcie wielu procesów technologicznych do powietrza wewnętrznego pomieszczeń, w którym są one realizowane, wydzielane są różne, czasem znaczne ilości ciepła towarzyszące samemu procesowi technologicznemu lub urządzeniom pomocniczym.

Niepewność pomiaru wytężenia konstrukcji

Rewolucja półprzewodnikowa – prawo Moore’a – stworzyła m.in. możliwość monitorowania procesów i obiektów, w tym konstrukcji budowlanych, w szczególności dachu. Potrzeba taka istniała od zawsze; potwierdzeniem była znaczna i rosnąca liczba awarii i katastrof. Szczególnie potrzebne było monitorowanie stopnia wykorzystania nośności konstrukcji stalowych przez obciążenie zmienne, np. śnieg i wody deszczowe lub zmianę obciążeń stałych.

Logistyka usuwania nadmiaru śniegu na dachach hal wielkopowierzchniowych

Zimą przy intensywnych opadach śniegu pojawiają się w mediach komunikaty przypominające o konieczności odśnieżania dachów. Często zarządca obiektu nie ma pojęcia, jakie jest dopuszczalne obciążenie śniegiem konstrukcji dachu obiektu. Wobec powyższego warto zlecić wykonanie sprawdzenia nośności konstrukcji oraz określenia dopuszczalnego obciążenia śniegiem wraz z logistyką usuwania jego nadmiaru.

Nadszedł sezon na naturalne, energooszczędne ciepło w halach

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie wymagający dla ludzi pracujących w obiektach wielkokubaturowych. Przy wysokości 3 m, a nawet 30 m zapewnienie stałego ciepła nie jest zadaniem łatwym, a jednocześnie jest kluczowe dla przebywających tam osób. Promiennik sufitowy, a szczególnie modularnej konstrukcji, jak np. Zehnder ZIP, znakomicie nadaje się do takiego zadania.

Wyposażenie hali

Regały wysokiego składowania – podział, wytyczne i projektowanie

Magazyny to obiekty, których funkcję można określić jako organizacyjno-funkcjonalną, w których przestrzeń jest tak projektowana, aby zapewnić odpowiednie miejsce na przyjmowanie, składowanie i przechowywanie dóbr materialnych, a także możliwość stałego i niezakłóconego dostępu do składowanych zasobów.

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem epoksydowej posadzki przemysłowej?

W artykule przedstawiono najistotniejsze aspekty praktyczne związane z wykonywaniem posadzek epoksydowych. Szczegółowo omówiono wymagania dotyczące podłoża betonowego i warunków temperaturowo-wilgotnościowych, które muszą być spełnione, aby możliwe było skuteczne aplikowanie żywic epoksydowych na powierzchnie betonowe. Zebrane informacje mogą być pomocne dla uczestników procesu inwestycyjnego przy prowadzeniu prac związanych z wykonywaniem posadzek epoksydowych.

Rozwiązania transportu wewnętrznego w magazynach wysokiego składowania

Są odpowiedzią na pytanie, jak zmieścić dużą liczbę palet na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Ich obsługa jest jednak wyjątkowo trudna. Artykuł stanowi krótki przegląd metod ułatwiających pracę w magazynach wysokiego składowania – od typów stosowanych w nich systemów po wyliczenie kilku konkretnych rozwiązań produktowych.

Projektowanie

BIM – z pomocą współczesnej praktyce

Model informacyjny jako wizualna reprezentacja bazy danych BIM może bardzo korzystnie wpłynąć na przebieg przygotowania i realizacji inwestycji. Nawiązując do tradycyjnych metod warsztatu projektowego posługującego się modelami fizycznymi, model informacyjny ułatwia interpretację założeń projektowych, identyfikację problemów i stanowi bazę dla organizacji pracy wielobranżowego zespołu projektowego. Model informacyjny, wspierając proces wymiany informacji, może znaleźć szczególne zastosowanie w projektach obiektów wielkopowierzchniowych, o wysokim poziomie komplikacji technicznej i znaczącym ryzyku wystąpienia błędów na etapie koordynacji międzybranżowej.

Lubimy projekty z etykietą „naj”

Atlas Ward Polska obchodzi 20-lecie swojej działalności na rynku budowlanym. Z tej okazji redakcja kwartalnika „Nowoczesne Hale” zaprosiła Mariusza Góreckiego, Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego Atlas Ward Polska, do rozmowy o możliwości współpracy z klientami w modelu „zaprojektuj i wybuduj”, rozwoju firmy oraz najciekawszych realizacjach.

Artykuł promocyjny

Kompozyty w służbie deskowaniowej – system PERI DUO

Podczas II wojny światowej brytyjscy inżynierowie rozważali budowę innowacyjnego lotniskowca, który to miał być wykonany z… lodu. Ich, zdawałoby się, szalony pomysł okazuje się całkiem racjonalny w momencie, w którym poznajemy jeden szczegół: dodając do lodu trociny w proporcji wagowej 6:1, otrzymujemy pykret o wytrzymałości zbliżonej do żelbetu! I taki właśnie materiał o niejednorodnej strukturze, złożony z komponentów o różnych cechach, a sam mający inne właściwości, nazywamy kompozytem.

Projektowanie

Gabionowe konstrukcje oporowe. Ściany masywne

Budowa konstrukcji oporowej jest konieczna w przypadku wykonywania wszelkiego rodzaju obiektów, przy których mamy do czynienia z różnicą poziomu terenu. Szczególnie istotne jest zastosowanie tego typu konstrukcji przy realizacjach przemysłowych, które wymagają wyrównania znacznego obszaru terenu pod zakłady produkcyjne, place składowe i drogi manewrowe.

Zabezpieczenia

Zagadnienia bezpieczeństwa pożarowego w obiektach halowych z lekką obudową

Ogień towarzyszy ludzkości od samych jej narodzin. W całej historii cywilizacji aż do dzisiaj odgrywa on niezwykle ważną i pozytywną rolę jako źródło światła i ciepła. Dzięki jego obecności w historii świata zmieniało się życie w każdym domu, a także powstały całe gałęzie gospodarki wykorzystujące ogień. Jednakże nie można zapomnieć, że ogień to jeden z czterech żywiołów, który często wywoływał i wywołuje lęk oraz przerażenie wśród ludzi.

Ochrona polskich obiektów stalowych przed korozją

Cynkowanie ogniowe to skuteczna technologia zabezpieczania stali przed korozją. Dzięki wielu korzyściom, jakie oferuje, metoda ta jest wykorzystywana w różnych branżach polskiej gospodarki. Obecnie trwają zaawansowane prace nad jej skuteczną implikacją w inżynierię mostową.

Artykuł promocyjny

Mercor remontuje

Projekty realizowane przez firmę MERCOR S.A. to nie tylko produkcja urządzeń na potrzeby nowych inwestycji, ale również przeprowadzanie modernizacji istniejących już obiektów.

Zabezpieczenia

Zabezpieczenie przed korozją konstrukcji metalowych

W artykule przedstawiono wybrane metody zabezpieczenia przed korozją powierzchni wyrobów metalowych oraz najczęściej popełniane błędy na etapie projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji konstrukcji wykonanych ze stali oraz stopów aluminium.

Artykuł promocyjny

Ekonomiczność projektowania lekkiej obudowy z płyt warstwowych AST®

Technologia AST® płyt warstwowych Paroc Panel System została opracowana w odpowiedzi na coraz wyższe wymagania ze strony projektantów i inwestorów poszukujących materiałów budowlanych, które można stosować do tworzenia lekkiej obudowy budynków. System płyt warstwowych AST® stwarza nowe możliwości w zakresie ekonomicznego i jednocześnie estetycznego tworzenia ścian zewnętrznych i fasad.

Wydarzenia

Jedyne takie targi – FASTENER POLAND® 2019

8-9 października 2019 r. w Krakowie odbyła się trzecia edycja Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND®.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij